Advertisement

Bankanın politika faizini belirleyen komite, Çarşamba günkü toplantısında, Bloomberg'in anketine katılan 21 ekonomistin tümünün beklentisi doğrultusunda, gösterge faizi, üst üste 12'nci toplantısında da değiştirmeyerek rekor düşük seviye olan yüzde 0,5'te bıraktı. Faiz kararı oybirliğiyle alındı.


Bu karar, ekonominin Kovid-19'un delta varyantının etkili olduğu son çeyrekten toparlanması ile birlikte alındı. Bunun ardından yerel ekonomik faaliyet, Başbakan Prayuth Chan-Ocha'nın başında bulunduğu hükümetin kısıtlamaları gevşetmesi ve teşvik tedbirlerini hızlandırması ile birlikte arttı ve Tüketici Güveninde güçlü bir artış gerçekleşti. Hükümet ayrıca, 60'tan fazla ülkeden aşıları tam turistlerin ülkeye karantinasız girmesine de izin verdi.

Aşılama oranı, nüfusun yüzde 61'inin en az bir doz ve yarısının iki doz aşı olması ve hükümetin yıl sonuna kadar nüfusun yüzde 70'ini aşılama hedefine ulaşmaya yaklaşması ile birlikte son aylarda hızlandı. Yeni vaka sayısı Çarşamba günü 6 bin 978'e düştü. Bu sayı Ağustos ayında 20 bini aşarak zirve yapmıştı.

Başbakan Prayuth geçen ay iç tüketimi güçlendirmek ve ekonomiyi desteklemek amacıyla 92 milyar baht (2,8 milyar dolar) tutarında yeni bir dizi teşvik tedbirini onayladı. Kovid tedbirleri geçen yıldan bu yana, toplam büyüklüğü 1,5 trilyon bahta kadar çıkan borçlanma paketleri ile karşılandı.

Merkez bankası geçen ay ayrıca ekonomiyi desteklemek amacıyla faizleri düşürmek yerine hedefli tedbirleri kullanmaya yönelik stratejisinin bir parçası olarak, durgun emlak piyasasını canlandırmak için konut mortgage kredi limitlerini geçici olarak askıya aldı.