Advertisement

TCMB yine Döviz piyasasına müdahale etti.

TCMB'den yapılan açıklamada "Döviz kurlarında görülen sağlıksız fiyat oluşumları nedeniyle piyasaya satım yönünde doğrudan müdahale edilmektedir." ifadeleri kullanıldı.

Merkez Bankası böylece bu hafta piyasaya ikinci kez müdahale etti.

İstanbul Portföy Yönetici Ortağı Tufan Deriner Bloomberg HT’ye kurun aşağı gelmesi yönünde bir müdahale geldiğini belirtti. Deriner “Bugün açıklanan enflasyon rakamıyla negatif reel getiri de artmaya devam ediyor. Faiz indirim beklentisi de oldukça TL’den dolara kayışın bitmesini beklemek doğru olmaz. Bu müdahalelerin etkisi ne kadar olacak izleyip göreceğiz.” yorumunu yaptı.

TCMB 1 Aralık tarihinde, 2014'ten bu yana ilk kez döviz piyasasında satım yönünde müdahalede bulunmuştu.

Sardis Research Danışmanlık Kurucusu Evren Kırıkoğlu bir yandan dövize müdahale edilirken diğer yandan kurların yükselmesinde problem olmayacağına dair açıklamaların devam ettiğini, bu açıklamaların kafa karıştırıcı olduğunu belirtti. Kırıkoğlu Merkez Bankası’ndan Aralık’ta 100 baz puanlık indirim beklediğini ve bu indirimin önceden fiyatlandığını söyledi.

Meksa Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Figen Özavcı Gümülcineli de yaşanan gelişmeleri ‘kafa karıştırıcı’ olarak niteleyerek şunları söyledi, “Merkez Bankası’nın dün 2 toplantısı vardı. MB’nin en büyük silahı sözüdür. Eğer kurda bu seviyeden rahatsız olunuyorsa, dünkü toplantılarda faiz indirimi için Aralık beklentilerini ortadan kaldırabilseydi bugünkü müdahaleye gerek olmazdı. Bu noktada kafalar karışıyor.” ifadelerini kullandı.

İlk müdahalenin büyüklüğü 1 milyar dolar düzeyindeydi

Bloomberg HT’nin edindiği bilgiye göre, Merkez Bankası 1 Aralık'taki doğrudan müdahale ile piyasaya yaklaşık 700 milyon dolarlık döviz satışı gerçekleştirmişti. Öğlen yapılan ilk müdahale sırasında 500 milyon dolara yakın olan işlem büyüklüğü, öğleden sonra piyasanın sakinleşmesinin ardından yaklaşık 200 milyon dolar olarak devam etmişti.

Merkez Bankası ayrıca Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda da yaklaşık 340 milyon dolarlık işlem gerçekleştirmişti. Böylelikle, müdahale büyüklüğü yaklaşık 1 milyar dolara ulaşmıştı.

Dolar/TL, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın piyasalara müdahalesi sonrasında 13,50'nin altına geriledi. Güne 13,75 civarında başladıktan sonra sabah saatlerinde 13,60’ın altına gerileyen dolar/TL, Türkiye enflasyon verisinin beklentilerin üzerinde gelmesiyle 13,74 civarında seyrediyordu.

Dolar kuru Kasım ayında yüzde 40,29 yükselerek 2001’in Şubat ayından bu yana en büyük aylık yükselişi kaydederken 2018 Ağustos ayındaki yükselişi de geride bırakmış oldu. Sene başından bu yana yüzde 84 yükseliş kaydeden dolar/TL, 2021 yılına 7,40 seviyesinde başlamıştı.

Türkiye’nin kredi temerrüt risk primi 536 baz puan seviyesinde bulunurken 10 yıllık tahvil faizi yüzde 21,3 civarında seyrediyor. Bloomberg Dolar Spot Endeksi bugün yüzde 0,1 yükselişle 1.185 seviyesinde bulunurken 10 yıllık ABD Hazine tahvili faizi yüzde 1,43 seviyesinde bulunuyor.

Enflasyon 3 yılın zirvesinde

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Kasım ayına ilişkin tüketici ve üretici fiyat endekslerini yayımladı. Buna göre tüketici fiyatları Kasım'da yıllık yüzde 21,31 arttı. Böylelikle yıllık tüketici enflasyonunda Kasım 2018'den bu yana en yüksek seviye kaydedildi.

Tüketici fiyatlarındaki aylık artış yüzde 3,51 olurken yıllık çekirdek enflasyon ise yüzde 17,62'ye yükseldi.

Bloomberg HT’nin enflasyon anketine katılan 24 kurumun medyan beklentisi Kasım ayında enflasyonun yıllık yüzde 20,7, aylık ise yüzde 3 olması yönündeydi.

Ankete katılan kurumlar arasında en düşük beklentiyi paylaşan kurum aylık enflasyonun yüzde 1,80 olacağını belirtirken en yüksek beklentiyi paylaşan kurum enflasyonun Kasım ayında yüzde 3,6 olarak gerçekleşeceğini ifade etmişti.