Advertisement
HABERLER ABONE OL

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Uysal, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Toplantısında konuştu. 

Uysal konuşmasında, "Enflasyon görünümü en son enflasyon raporundaki tahminlerle uyumlu. Reel döviz kurunda mevcut seviye rekabet gücünü destekliyor. Dengelenme sürecinde net ihracat katkı yaptı" dedi.

İktisadi faaliyetteki toparlanmanın son dönemde güç kazandığını belirten Uysal, "Cari denge son bir yıllık dönemde önemli iyileşme kaydetti. Enflasyon beklentilerindeki iyileşme son dönemde genele yayıldı" şeklinde konuştu.

Uysal, "Enflasyonun yıl sonu tahminimize doğru kademeli olarak gerileyeceğini düşünüyoruz. Faiz indirimleri kredi ve mevduat faizlerine güçlü bir şekilde yansıdı. Yılın ikinci yarısında faizlerdeki düşüş kredi talebini canlandırdı. Kredi kompozisyonun dış denge ve enflasyon üzerindeki etkilerini izliyoruz. Para politikasındaki temkinli duruşun sürsürülmesi gerekiyor. Türk ihracatı dünya geneline yayılmıştır. Tüketici enflasyonu 2019 boyunca önemli ölçüde geriledi. Merkez Bankası ile özel sektör arasındaki köprüyü ilerletmek istiyoruz" dedi.