Advertisement
HABERLER ABONE OL

Japon şirketi Irıs Ohyama Nisan ayında Japonya için ihityaç duyulan yüz maskelerini yurt içinde üretmeyi kabul ettiğinde, üretimini Çin dışına taşımayı isteyen Başbakan Shinzo Abe için bu durum bir kazanca dönüştü.

Çin’de koronavirüs pandemisi dolayısıyla gerçekleşen fabrika kapatmalardan alınan hasar için Abe hükümeti yurt içi üretimi teşvik etmek amacıyla 2 milyar dolarlık destek açıkladı. Devasa teşvik paketinin bir parçası olan bu politika, bazı bürokratlar tarafından ‘ulusal güvenlik projesi’ olarak adlandırıldı.

Ekonomi Bakanı Yasutoshi Nishimura geçtiğimiz hafta gazetecilere yaptığı açıklamada, “Çin’den bağımsız hale geliyoruz. Tedarik zincirlerini daha dirençli ve çeşitliş bir hale getirmemiz, arz kaynaklarımızı ve yurt içi üretimimizi artırmamız gerekiyor” dedi.

Japonya üretimi maskelere yurt içinde talebin çok yüksek olması yerli üretime bu fikre yönelik algıyı da destekledi fakat şu ana kadar bu destekten yararlanan tek büyük şirket Çin’de yüz maskesi üreten Irıs Ohyama oldu.

Japon şirketlerin birçoğu üretimlerini Çin’den çıkararak Japonya’ya taşımalarının pratik ve ekonomik olmadığını belirtiyor. Şirketler, fiziksel olarak Çin’de bulunmaları gerektiğini; çünkü üretimlerinin büyük bir kısmının Çinli tüketicilere yönelik olduğunu belirterek kısa teslşmnat sürelerinin üretim için fayda sağladığını bildirdiler.