Advertisement
TEKNOLOJİ ABONE OL

LONDRA (İHA) - Bilgisayar dünyasının öncülerinden Apple'ın ürettiği ilk bilgisayar "Apple 1", Christie Müzayede Merkezi'nde gerçekleşen açık arttırma ile 133 bin 250 sterlinden alıcı buldu.

Apple'ın diğer teknolojik ürünleri ipad veya iphone'dan binlerce kat yavaş olan ve yaklaşık 30 yıllık bir geçmişe sahip bilgisayar, orijinal paketinin içinde, Apple'ın kurucularından Steve Jobs'ın imzaladığı mektupla birlikte satışa sunuldu.

Bilgisayarı icat eden Steve Wozniak, açık arttırma sonrasında basına yaptığı açıklamada, çok heyecanlı olduğunu ve bilgisayarın bir gün müzayedede yer alacağını aklından bile geçirmediğini ifade etti. Programı yazarken insanların bu avantaja sahip olması ve ilerletilip mükemmel bir noktaya getirilmesini görmenin kendisini çok mutlu ettiğini söyleyen Wozniak, bilgisayarı yaratırken teknolojinin nereye geleceğini hiç düşünmediğini, o an için sadece matematiksel sorunlara cevap aradığı bir çözüm olduğunu da sözlerine ekledi.

Açık arttırma sonucu bilgisayara sahip olan İtalyan koleksiyoncu Marco Bolione ise kardeşinin sahip olduğu bilgisayar koleksiyonu için bu parçanın çok anlamlı olduğunu ve bunun büyük bir hediye olacağını açıkladı.

Christie Müzayede Merkezi uzmanlarından Julian Wilson, "Apple ev bilgisayarı teknolojisinde bir devrime neden oldu. Klavye, ekran, güç kablosu o an için yoktu ancak bu buluş büyük bir başlangıcın ateşleyicisi oldu, klavye ve ekran beraberinde geldi. 120 tane üretilen Apple'dan geriye sadece 15 tane kaldığı tahmin ediliyor ve bu elimizdeki ilk örnek olduğu için ayrı bir önem taşıyor. Diğerleri tamamen değiştirildi" açıklamasında bulundu.

Apple, 1976 yılında kurulduğunda, "Apple 1" ana kart ile gelen ilk kişisel bilgisayardı.