Advertisement

Tüm dünyayı yerinden oynatan korona virüs pandemisi ile birlikte hem ülkemizde hem de dünyada tarihi bir süreç yaşanıyor. Birçok gelişmiş ülkeye kıyasla, yeterli sağlık alt yapısına ve donanıma sahip olan ülkemiz, önceden alınan tedbirler ve hayata geçirilen birtakım uygulamalar neticesinde korona virüse karşı gayet başarılı bir mücadele sürdürmektedir. Uluslararası basının da yakından takip ettiği bu mücadelemizde emeği geçen başta Sağlık Bakanımız ve gecesini gündüzüne katan sağlık çalışanlarımız olmak üzere, salgın sürecini yöneten yetkililere esnaf ve sanatkârlar camiası adına teşekkürlerimi sunuyorum.

Bu süreçte, korona virüsten dolayı hayatını kaybeden vatandaşlarımıza da Allah’tan rahmet, yakınlarına metanet ve baş sağlığı diliyorum. Ülkemizin en kısa sürede ve en az kayıpla bu salgından tamamen kurtulacağına inanıyorum.

SALGINDAN EN ÇOK ETKİLENEN KESİM ESNAF VE SANATKAR OLDU

Tüm boyutlarıyla her sektöre olumsuz yansıyan bu salgın sürecinden en çok etkilenen kesimlerden biri de hiç şüphesiz ki esnaf ve sanatkarlarımız oldu. Salgına karşı alınan ilk önlemler kapsamında çok sayıda meslek kolundaki esnaf ve sanatkarımız mücbir sebeple faaliyetlerine ara vermek zorunda kalırken diğer meslek kollarındaki esnafımız ise, sektörler arası bağlantı ve karantina koşulları dolayısıyla siftahsız dükkan kapattı.

Zor günler geçiren bu esnaf ve sanatkarlarımızın geçimlerini idame ettirebilmeleri için, vaka sayılarımızın azaldığı ve yavaş yavaş toparlanma sürecine girdiğimiz bu dönemde, mücbir sebeple kapatılan iş yerlerinin belirli kurallara uymak kaydıyla yakın zaman içerisinde kısmi zamanlı olarak açılmasına yönelik talebimizi Cumhurbaşkanımıza ilettik. Bu talebimizin kısa süre içerisinde değerlendirileceğini umuyoruz.

Ancak esnaf ve sanatkarlar camiası olarak yeni normal olarak adlandırılan bu dönemde artık hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını gayet iyi biliyoruz. Korona virüsle mücadelemiz sona erdiğinde ekonomik anlamda artık yeni bir dönemin içerisine gireceğiz. Ülkemizde ve tüm dünyada yeni bir ticari anlayış doğacak. Yeni dönemde en küçüğünden en büyüğüne kadar tüm iş yerlerinin kendini güncellemesi ve bu ‘yeni normale’ ayak uydurması gerekiyor. Esnaf ve sanatkarlarımız da yeni ticari anlayışa adapte olarak ekonominin en ön saflarında yerini almalı. Yeni normalin daha iyi bir normal olması için hepimiz var gücümüzle çalışmalıyız. Pandemi sonrası küçük esnafımız için daha avantajlı bir ortam için zemin hazırlamalıyız.

Nasıl ki geçmişte yaşanılan krizlerden ders çıkararak bu günlere geldiysek bu kapsamda korona virüsün verdiği mesajları da çok iyi okumalıyız. Herkes yeni ticari anlayışa yönelik planlarını yapıp hayata geçirme konusunda acele etmeli. Esnaf ve sanatkarlarımız başta olmak üzere tüm iş yerleri dijitalde ve e-ticarette dünyayı takip ederek kendini güncellemeli. Yeni dünya düzenine ayak uydurmak için gerekli teknik alt yapı sağlanmalı. Çünkü korona virüs sonrasında doğacak olan yeni ticari anlayışta teknolojiyi iyi kullanabilenler kazanacak.

Bendevi PALANDÖKEN

TESK Başkanı