Advertisement

HANDE BERKTAN

ABD’li elektrikli otomotiv şirketi Tesla, elektrikli camlarla ilgili bir güvenlik sorunu nedeniyle 1,1 milyon aracını geri çağırıyor.

Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi (NHTSA), Tesla için güvenlik geri çağırma bildirimi yayınladı.
NHTSA, uygun otomatik geri vites sistemine sahip olmayan bir camın kapanmasının, geri çekilmeden önce bir sürücüyü veya yolcuyu sıkıştırarak aşırı güç uygulayarak yaralanma riskini artırabileceğini söyledi. NHTSA raporunda, araçların elektrikli camlarında federal bir motorlu araç güvenlik standardının gerekliliklerine uymadığını belirtti.

Dolayısıyla bir milyondan fazla Tesla sahibi, yeni bir geri çağırma bildirimine sahip olacak. Geri çağırma, bazı 2017-2022 Model 3, 2020-2021 Model Y ve 2021-2022 Model S ve Model X araçlarını kapsıyor.

Şirket, Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi'ne kablosuz bir yazılım güncellemesiyle sorunu çözeceklerini söyledi. Tesla'nın etkilenen sahiplerle iletişime geçmek için Kasım ortasına kadar süresi var ve sorunu düzeltmek için bir yazılım güncellemesi göndermeyi planlıyor.

Sadece son iki yılda ABD’deki Tesla'lar, aşırı ısınma bilgi-eğlence sistemleri, kamera ve bagaj kusurları, ön süspansiyonları ayıran, tam kendi kendine sürüş, yaya uyarı sesleri, emniyet kemeri sesleri, frenlerindeki yazılım arızaları nedeniyle geri çağrıldı.