Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Elektrikli araç üreticisi Tesla, trilyon dolarlık enerji üretim ve depolama sektörüne girmeye ve ele geçirmeye hazırlanıyor.

Canaccord Geunity’den Jed Dorsheimer, Tesla hisseleri için tavsiyesini ‘tut’dan ‘al’a revize ederek, elektrik üretim ve depolama biriminin 2025 yılına kadar 8 milyar dolar gelir elde edebileceğini söyledi.

Müşterilerine gönderdiği bir notta, “Tesla, Apple vari bir enerji üretim ekosistemi yaratarak enerji depolama sektöründeki yegane marka olmayı hedefliyor” diyen Dorsheimer, hisse hedef fiyatını 1.071 dolar olarak belirledi.

Dorsheimer’a göre, Tesla batarya talebini karşılamak için Fremont’taki tesisi de dahil olmak üzere, Panasonic ile ortaklık içerisinde ve LG ile bir tedarik anlaşması imzalamış durumda.

Şirket, tedarik kısıtlamaları gevşemeye başladığı zaman, genellikle güneş panelleriyle eşleştirilen Powerwall enerji depolama tesisi için gerekli talebi karşılayabilecek. Dorsheimer’ın hedef şirket değeri fiyatı ve net borç tahmini, şirketin 2024 yılındaki tahmini kazancından 63 katına tekabül ediyor.

Cathie Woods’un sahibi olduğu Ark Invest Management ise Tesla hissesinin 2025 yılında 3 bin dolar olmasını bekliyor.