Advertisement

Konu hakkında bilgi sahibi kaynaklara göre Tesla Inc., Nevada'da şirket alma planından vazgeçmesinin ardından kendi lityum madenciliği haklarını aldı.

Kaynaklar otomobil üreticisinin geçen aylarda güneybatı Nevada'daki kil yataklarından lityum çıkarmayı hedefleyen Cypress Development Corp. ile görüşmeler yaptığını, ancak tarafların anlaşmaya varmadığını belirtti.

Pil maliyetini yüzde 50 düşürmeyi taahhüt eden elektrikli otomobil üreticisi, söz konusu satın alma yerine CEO Elon Musk'ın geçen hafta açıkladığı plan dahilinde Nevada'da kendi lityumunu kendisi çıkarmaya odaklanacak.

Kilden lityum üretimi zor ve maliyetli olduğu biliniyor. Şimdiye kadar hiçbir şirket bu uygulamayla ticari miktarda üretim yapmayı başaramadı. Ancak madencilik girişimi Tesla'nın pil maliyetlerini düşürme ve piyasaya 25 bin dolarlık elektrikli otomobil sunma planının merkezinde yer alıyor.

Musk geçen hafta yatırımcılara Tesla'nın 10 bin acre lityum zengini kil yatağına erişimi güvence altına aldığını ve metali çıkarmak için "oldukça sürdürülebilir" yeni bir yöntem kullanmayı planladığını söylemişti.