Advertisement

Tesla’nın hisselerinde bu ay yaşanan yükselişle beraber, şirket Toyota Motor Corp’un en değerli otomobil üreticisi ünvanını elinden alacak gibi görünüyor. Fakat 190 milyar dolarlık piyasa değeri ile Tesla’nın, 210 milyar dolarlık Toyota’ya ulaşmak için hala gidecek yolu var.

Bloomberg’in hesaplamalarına göre, Tesla hisselerinde görülecek %11’lik bir ralli Toyota’yı tahtından edebilir. Tesla hisseleri Haziranın başından bu yana %23 değer kazanmış durumda.

Palo Alto merkezli otomobil üreticisi ilk çeyrekte 103,000 adet araç üretmeyi başardı. Bu sayı Toyota’nın ilk çeyrekte ürettiği 2,4 milyon otomobilin %4’üne tekabül ediyor.

Şirketin hisseleri Çarşamba günü %9 artarak 1000 dolar seviyelerine ilk defa yaklaştı. Bu yükselişte CEO Elon Musk’ın şirket çalışanlarına “tam kapasite çalışma zamanı” demesi ve tır üretimini arttırmasının etkili olduğu düşünülüyor.

Tesla geçtiğimiz Ocak ayında Volkswagen AG’yi geçerek en değerli ikinci otomobil üreticisi olmuştu, şu ansa Alman rakibinin iki katı değerinde. Çarşamba günü Tesla tarafından yapılan bir açıklamada, şirketin amiral gemisi elektrikli ID.3 modelini yazın sonunda teslim etmeye başlayacaklarını belirtti.

Tesla’nın son rallisinin bir diğer nedeniyse piyasaya yeni kote olan, elektrikli tır imalatçısı Nikola Corp’un yarattığı heyecan oldu.

Toyota ise bu yıl %80'lik bir kâr kaybı öngörüyor ve otomobil piyasasının pandemi öncesi seviyelere ancak önümüzdeki yılın ilk yarısında toparlanmasını bekliyor. Toyota hisseleri bu yıl %10 civarında bir düşüş yaşadı.Toyota’nın şimdiki değeri şirketin en yüksek değerlemeye ulaştığı 2017 senesindeki rakamdan %17 daha düşük durumda.