Advertisement

Üç yıllık tweetler ve tarifelerin ardından, ABD Başkanı Donald Trump kendi ‘Çin anı’na erişti.

15 Ocak’ta gerçekleşecek anlaşmanın  Çin’in Amerikan fikri, sınai mülkiyet haklarına saygı gösterme, para birimi manipülasyonu yapmama taahhüdü ile, ABD’nin ticaret açığını azaltacak ve çiftçilerin gördüğü zararı telafi edebilecek 200 milyar dolarlık alımı içereceği bildiriliyor.

Fakat bu politik zaferin Trump’ı bir Çin belirsizliği ile karşı karşıya getireceği düşünülüyor. Washington’daki geniş çaplı fikir birliği on yıllardır ABD Başkanlarının  sözlerini yerine getirmeyen Çin tarafından görmezden gelindiği yönünde.

ABD Başkanı Donald Trump ve yakın çevresi bu sefer farklı olacağı ve birinci aşama ticaret anlaşmasının eski taahhütlerin yeniden sunulması olarak görenlerin bakış açısının yanlış olduğu konusunda ısrarcılar.

Trump ve çevresi tarafından önceki yönetimlerle yapılan anlaşmaların aksine, bu seferkinin bağlayıcı nitelikte olduğu ve taahhütlerin gerçekleştirilmemesi halinde Çin için hızlı, gerçek ekonomik etkileri olacağı belirtiliyor.

13 Aralık tarihinde ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer, “ Bunun gerçekten fark yaratacak iyi bir uzlaşma olduğunu düşünüyoruz. Şüphesi olanlar, “göreceğiz” diye düşünebilirler. Bu akıllıca bir tavır olur, fakat bizim beklentimiz yükümlülüklerini yerine getirmeleri” dedi.