Advertisement

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle Bloomberg HT'deki Finans Merkezi programına konuk oldu.

ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross ile son derece olumlu görüşmeleri olduğunu ve 2 taraf adına da yol haritası çizmeye çalıştıklarını belirten Gülle "100 milyar dolarlık ticaret hedefine dair beklentiler ifade edildi. Bundan sonrası bize kaldı, altını dolduracak çalışmalarla bir an evvel sektörler bazında ciddi bir ticaret atağı başlatacağız..Yıllar içinde 14 milyar dolardan 20 milyar dolara çıkmış ticaret hacminden bahsediyoruz...Türkiye'de ciddi kapasite var. ABD'nin taleplerine göre bazı sektörel uygunlukları sağlamalıyız." diye konuştu.

Görüşmelerinde yaptırım konusunun gündeme gelmediğini belirten Gülle "Sadece sektörleri, vergi oranlarını, yatırımları konuştuk. Bugünden sonra süreç inşallah başlayacak" dedi. ABD'nin ciddi potansiyeli olan bir pazar olduğunu ve Türkiye'nin 2023 kalkınma planı çerçevesindeki bütün hedeflerini değiştirebileceğini kaydeden Gülle "2023'te 226 milyar dolar olarak açıklanan ihracat hedefini tamamen değiştirecek, bu hedefi belki 300 milyar dolara revize edecek bir şeyden bahsediyoruz. Bunu çok iyi yönetmemiz ve bu talepleri karşılamamız gerekiyor" ifadesini kullandı.

İHRACAT PERFORMANSI

İhracatta miktar bazında bu yıl artışın devam ettiğini ancak sınırlı artış olduğunu belirten Gülle "sadece 3.2 milyar dolar pariteden kaybımız var. Bazı pazarlardan etkilendik. AB'nin 5 aylık ithalatında düşüş var, buna rağmen rakamımız hemen hemen aynı..
Brexit sürecinden İngiltere pazarımız da etkileniyor." şeklinde konuştu. Kurun rekabetçiliğinin önemine dikkat çeken Gülle "geçen sene kur atağının etkisiyle ihracatta rakam bazında ciddi artış sağladık, ihracat birim fiyatımızı da yükseltmemiz lazım" dedi.