Advertisement

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, Bloomberg HT'ye bugün açıklanan ihracat rakamlarını değerlendirdi.

Ocak ihracatının 14 milyar 765 milyon dolarla ocak ayı rekoru kırdığını belirten Gülle, "İnşallah düzelen ekonomik koşullar ve dünya konjonktürünün de etkisiyle her ay rekorları yenileyeceğiz..." dedi.

Otomotiv, kimya ve hazır giyimin ihracatta ilk 3 sektör olduğunu kaydeden Gülle tüm sektörlerde artış olduğunu, çelik sektöründe ise bazı faktörler nedeniyle düşüş olduğunu kaydetti.

Parite etkisinin geçen yıl ihracata 5 milyar dolarlık negatif katkısı olduğunu belirten Gülle "bu ay da parite etkisiyle 200 milyon dolarlık eksik rakam açıkladık" dedi.

SALGININ İHRACATA ETKİSİ

Çin'deki koronavirüs salgınının ihracata etkisini değerlendirmek için erken olduğunu belirten Gülle "Salgının boyutuyla ilgili çok netlik yok, kısa zamanda ticaretimize etkisi çok mümkün değil ama uzun sürerse etkisi olur. Şu an mal ticaretiyle ilgili bir sorun yok.." ifadesini kullandı.

"İHRACATÇININ GÜNDEMİNDE KUR YOK"

Kurun istikrarlı olması gerektiğini dile getiren Gülle "Şu an ihracatçının gündeminde kur meselesi yok. Merkez Bankası'nın politikasını destekliyoruz, cesurca adımlar attı, bizim için istikrar önemli, piyasanın sakinleşmesi, güvenin yükselmesi önemli." yorumunu yaptı.

İhracat hedeflerinin 200 milyar dolar olduğunu belirten Gülle "Konjonktürü de iyi yönetirsek ihracatta yeni rekorlara ulaşırız" diye konuştu.