Advertisement

Londra'da William Blair International'dan Thomas Clarke, Merkez Bankası'nın para politikasını sıkılaştırma konusunda daha istekli olduğu gerekçesiyle lirada uzun pozisyon aldığını söyledi.

Clarke'ın iyimserliğinde yalnız olmadığına dair sinyaller var. Jeopolitikten kaynaklı endişeler 8 Ekim haftasında çıkışları tetiklese de, yabancılar bir önceki hafta Türk hisse senedi ve tahvillerine neredeyse üç yılın en güçlü girişini gerçekleştirdiler.

E-posta notunda "Biz liranın değerinin oldukça altında olduğunu düşünüyoruz." diyen Clarke, sözlerini "Lira, Merkez Bankası'nın yüksek enflasyonu dizginlemek için siyasi etki altında para politikasını yeterince sıkılaştıramayacağı endişelerinden dolayı zayıfladı." diye sürdürdü.

Artan jeopolitik riskler ve çift haneli enflasyondan kaynaklı negatif reel faizlerin lira üzerinde baskı oluşturmasıyla birlikte kur geçen hafta rekor tazeledi. Lira dolar karşısında bu yıl yüzde 25 değer kaybetti. Art arda sekiz yıl düşen lira, gelişen piyasalar arasında Brezilya Reali'nin ardından en kötü performansı gösterdi.

Clarke, Merkez Bankası'nın Perşembe günkü toplantıda faiz artırımına gitmesini beklemese de politika yapıcıların aşırı geniş duruşa geri dönmeyeceklerini düşünüyor. Bloomberg anketinden çıkan medyan beklentisi 150 bp artırım ile politika faizinin yüzde 11.75'e yükseleceği yönünde.

Geçen yılın Mayıs ayında lirada benzer bir yukarı yönlü taktik pozisyon alan Clarke, o zaman da politika yapıcılardan görece şahin bir duruş bekliyordu. Kur, takip eden üç ayda 6.25 seviyesinden 5.45 civarına gerilemişti.