Advertisement

İHA'nın haberine göre, Türkiye'nin 4.büyük sanayi kuruluşu olan Tofaş Otomobil Fabrikası gerek iç pazardaki daralma, gerekse ihracat planlarındaki değişiklikten dolayı vardiya sayısını 3'ten 2'ye düşürüyor. Yıllık 450 bin otomobil üretim kapasitesi bulunan fabrika daha önce 9 bin olarak açıkladığı çalışan sayısını 7 bin olarak açıkladı.

Tofaş Otomobil Fabrikası'nın 2019 yılında emeklilik, askerlik veya başka sebeplerle ayrılanların yerine işçi alımının yapılmadığı öğrenildi.

Çeşitli sebeplerle ayrılan tüm çalışanlara ise hakları ödenirken, üretim rakamında düşüş olmayacak şekilde üretim proseslerinin planlandığı belirtildi.

"ŞİRKETİMİZ YENİ BİR DÖNEME GİRMEKTE"

TOFAŞ'tan alınan bilgiye göre, Nisan ayı sonundan itibaren çalışma sisteminin 2 vardiya düzenine göre yeniden organize edildiği ifade edilerek, "Şirketimiz gerek iç pazar dinamikleri, gerekse de ihracat planlarımızın bir gereği olarak üretim süreçlerinde yeni bir döneme girmektedir. Üretimimizi hızlandırmak ve operasyonel süreçlerimizi daha verimli yönetebilmek hedefiyle Nisan ayı sonundan itibaren çalışma sistemimizi 2 vardiya düzeninde yeniden organize etme kararı almış bulunmaktayız. Tüm aşamaları titizlikle yürütülen bu süreç sonunda da her zaman olduğu gibi ülke ekonomisine ve dış ticaret dengesine olan katkımızı artırma hedefiyle var gücümüzle çalışmayı sürdüreceğiz" denildi.

Öte yandan TOFAŞ Ceo'su Cengiz Eroldu da yaptığı açıklamada, iç piyasada 2017'de 900 bin olan otomotiv satışının, 2018'de 600 bin olarak kayda geçtiğini, 2019 yılında 360-420 bin bandında beklendiğini kaydederek, "Türkiye'de 1995 yılından beri yeni otomotiv yatırımı yapılmadı. Çözüm, iç pazarın büyütülüp niteliğinin arttırılmasından geçiyor. Daha nitelikli bir iç pazara sahip olmamız gerekir.

Zenginleşmemiz gerekir ki, daha iyi ürün istesin müşteri. İlk 3 ayı 15-20 yıl sonra pazar lider kapadık. Niye kapadık? Çünkü 65 bin liraya araba satıyoruz. Biz de tanzim yapıyoruz. Araba yok. Onun bir üstü 100 bin artı. 10 bin dolar milli gelir var. Müşterinin büyük kısmı daha ulaşılabilir araç istiyor. Dolayısıyla iç pazarı zenginleştirmemiz gerekir ki ihracatta da nitelik artışı sağlayalım. Türkiye'de cazip teşvik var deniyor. O zaman neden 1995'ten beri gelen firma yok. İş pazarın büyütülmesidir. Pazar bir milyon yerine, 2 milyon olsaydı gelirlerdi. Herkes pazarın peşinde. Pazar ne kadar büyükse herkes oraya gitmek istiyor. Pazarı büyütmezsek olmaz.”
demişti.

"BEKLENEN BİR GELİŞME"

TEB Yatırım Araştırma Müdürü Akif Daşıran Bloomberg HT'ye şirketin kararının beklenen bir gelişme olduğunu ve bu durumun 'ekstra kötüleşmeden' kaynaklanmadığını söyledi.

Daşıran "Bu yıl özellikle yurt içi talepte ve ihracatta daralma nedeniyle 3 vardiya artık mantıklı gelmemeye başlamıştı. Şirket, 450 bin kapasitenin 300 binini zaten 2 vardiya ile yapabilir, bu yıl da 260 bin adet satışi hedefliyorlardı. Yani şirket 2 vardiyayla planlama yapabilme kapasitesine sahip, bu nedenle şirketin planlamasında ektra kötüleşme olduğunu düşünmüyorum.

2018'de personel sayısında mavi yakada % 13 düşüş olmuştu yani buna hazırlık geçen yıldan başlamıştı, bu dediğim gibi beklediğimiz bir gelişmeydi. Fakat bu görünümde ekstra kötüleşmeden kaynaklandı demek haksızlık olur." değerlendirmesini yaptı.