Advertisement

Toyota Motor, ABD’de yeni bir şirket kurarak batarya üretmek için 2030 yılına kadar ülkeye 3,4 milyar dolar yatırım yapacak. Şirket tarafından yapılan açıklamada, üretimin 2025 yılında başlayacağı belirtilirken 1.750 kişiye istihdam sağlayacağı dile getirildi fakat fabrikanın kurulacağı yer ile ilgili herhangi bir bilgi paylaşılmadı.

ABD’ye yapılacak yatırım, Toyota’nın geçen ay açıkladığı ve 2030 yılına kadar 13,1 milyar dolar harcamayı hedeflediği küresel planının bir parçasını oluşturuyor. Toyota, 2030 yılında ABD’deki satışlarının yüzde 70’inin elektrikli araçlar olacağını tahmin ediyor.

Toyota’nın yanında Tesla, LG ve Stellantis gibi üreticiler de pazartesi günü ABD’de elektrikli batarya fabrikası kurma planlarını açıkladı. Ford Motor geçen ay Tennessee ve Kentucky’de batarya üretmek için 11,4 milyar dolarlık bir harcama planı açıklamıştı.

Toyota, ABD’deki yeni fabrikayla beraber tedarik zincirini yerelleştirmeye de çalışıyor. Toyota da diğer araba üreticileri gibi iküresel çip tedarik krizinden ciddi bir şekilde etkilenmişti.

Toyota geçen ay ABD Temsilciler Meclisi’nden geçen sendikalı işçilerin ürettiği elektrikli arabaların sübvanse edilmesini öngören yasanın “sektörde ayrım yarattığını” belirtmişti. Toyota’nın ABD’de fabrika açma ve istihdam sağlama kararı, siyasi olarak da şirketi elektrikli araba pazarı yarışında öne taşıyabilir.

Toyota'dan elektrikli araçlara vergi indirimine itiraz

ABD’de sendikaya sahip olmayan birkaç otomobil üreticisinden biri olan Toyota, sendikalı işçilerin çalıştığı şirketlerde üretilen elektrikli arabalara 12 bin 500 dolara kadar vergi indirimi sağlanırken Tesla, Honda ve kendi ürettikleri arabalara uygulanan vergi indiriminin 7 bin 500 dolar ile sınırlı olmasına karşı çıktı.

Toyota pazartesi günü yaptığı açıklamada, Temsilciler Meclisi Kaynak Bulma Komisyonu’nun neredeyse ev fiyatına ulaşan elektrikli araçlara büyük vergi indirimleri sağladığını ve elektrikli araçların sadece zengin insanlar için olmaması gerektiğini söyledi.

“Ülkenin sınırlı kaynaklarının zengin insanlara astronomik vergi indirimleri sağlamak için kullanılmasıyla ilgili sizi uyarıyoruz” diyen Toyota, herkes için 7 bin 500 dolarlık bir vergi indiriminin tüm Amerikalıların erişimi için daha uygun olacağını ve bunu desteklediklerini söyledi.

Vergi indirimi teklifi neleri içeriyor?

Temsilciler Meclisi’nin yasa teklifinde elektrikli araçlar için ilk 5 yıl 7 bin 500 dolarlık bir vergi indirimi öngörülüyor, fakat sendikalı işçilerin çalıştığı şirketlerde üretilen araçlar için 4 bin 500 dolarlık bir vergi indiriminin daha uygulanması planlanıyor.

Vergi indirimi 55 bin dolardan düşük fiyatlı binek araçlar, 64 bin dolardan düşük vanlar, 69 bin dolardan düşük SUV’ler ve 74 bin dolardan düşük kamyonetler için geçerli olacak.

Belirli bir geliri kadar geçerli olan vergi indirimi tek başına yaşayanlar için yıllık 400 bin dolara, ailede tek çalışan erkek ya da kadın için 600 bin dolara ve çift olarak çalışanlar için 800 bin dolara kadar gelir elde edenleri kapsayacak.