Advertisement

Para piyasası traderları, merkez bankalarının inkârlarının rağmen negatif politika faizi beklentilerini hızla artırıyorlar.

İngiltere'deki yatırımcılar da trendi takip ederek 2021'de sıfırın altında faiz fiyatlayanlar arasına katıldı. Bu, İngiltere'de faizlerin tarihte ilk kez sıfırın altına inerek Euro Bölgesi'nde uygulanan eksi faiz deneyiyle aynı çizgiye gelebileceği anlamı taşıyor.

ABD'de de, İngiltere'de olduğu gibi yatırımcılar, merkez bankasının böyle bir adımın ihtimal dışı olduğu konusunda güvence vermesine rağmen beklentilerini artırdı.

Yeni Zelanda'daki traderlar da politika faizinin sıfırın altına inmesini bekliyor. Ancak Wellington'daki politika yapıcılar böyle ihtimali açık bir şekilde işaret ettiler.

Koronavirüsün küresel ekonomileri ne kadar şiddetli etkilediğine ilişkin kanıtların giderek artması piyasalarda negatif faiz ihtimalinin fiyatlanmasına neden oluyor. İngiltere'de Çarşamba günü açıklanan GSYİH verisi ülkenin üç yüz yılın en sert resesyonuna yönelmiş olabileceğini işaret ediyor.

Bu durum, en güvenli varlıklardan biri olarak görülen İngiltere Hazine tahvillerine yönelik talebi artırdı. İki yıl vadeli tahvillerin faizi negatif bölgeye girerek rekor düşüğüne indi.

UBS Group AG İngiltere ve Avrupa faiz stratejisi birim yöneticisi John Wraith, "Zorlayıcı ekonomik görünüm dikkate alındığında faizlerin ılımlı bir seviyede negatif olmaması için ikna edici bir neden yok. Daha fazla gevşeme kesinlikle mümkün." dedi.

Faizlerin yönüne ilişkin pozisyon almak için kullanılan para piyasa swapları, neredeyse 2 baz puan düşerek eksi yüzde 0.007'ye kadar gerilemesinin ardından Mart 2021 için negatif faizi işaret ediyor. İngiltere 2 yıllıklarının faizi 3 bp azalarak eksi yüzde 0.046 oldu.