Advertisement

ABD Başkanı Donald Trump'ın yeni tip koronavirüs (Kovid-19) testinin pozitif çıkması hisse senedi piyasalarında en volatil ay olarak bilinen Ekim ayına iki gün kala hareketliliği artırdı.

Piyasalar Başkan Trump'ın sosyal medya platformu Twitter üzerinden koronavirüs testinin pozitif çıktığını açıklamasının ardından geriledi, Wall Street'in korku endeksi VIX ise Cuma günkü işlemlerde bir ayın en yüksek sıçramasını yaşadı.

S&P 500 Endeksinin Cuma günkü volatil seans ile haftayı yaklaşık yüzde 1 aşağıda kapatmasına rağmen hafta genelinde endekste yüzde 1.5 kazanç kaydedildi.

ABD Başkanı Donald Trump'ın hastalığının ne yönde seyredeceğine dair hakim olan belirsizlik halihazırda huzursuz olan yatırımcıların ajandasına yeni bir muamma daha ekledi. Analistler, Trump'ın Kovid-19'a yakalanmasının yaklaşan başkanlık seçimlerine yönelik belirsizliği de artırdığına dikkati çekti.

Ayrıca Kovid-19 salgınına yönelik hayata geçirilmesi planlanan teşvik paketine ilişkin belirsizliğin de piyasaların odağındaki yerini koruması bekleniyor.