Advertisement

ABD Başkanı Donald Trump, Çarşamba günü Kasım ayında gerçekleşecek başkanlık seçimlerini Demokrat rakibi Joe Biden'ın kazanması halinde gücünü barışcıl bir şekilde aktarmayacağını söyledi.

Çarşamba günü basın toplantısında konuşan Trump, " Neler olacağını göreceğiz, oy pusulaları hakkındaki rahatsızlığımı biliyorsunuz, oy pusulaları korkunç" değerlendirmesinde bulundu.

Oylama sandıklarına gitmeyi gereektirmeyerek koronavirüs pandemisinin yayılımın kısıtlayabilecek posta yolula oylamanın meşruiyeti bir süredir Trump tarafından eleştiriliyordu.

Başkan Trump kanıt olmaksızın defaten posta yoluyla gerçekleşen oylamanın doğrudan yapılana göre şüphe uyandırıcı olduğunu belirtiyordu.

"Postayla gönderilen oy pusulaları kontrolden çıktı"

Bir gazetecinin, "Seçimlerden sonra barışçıl bir geçiş süreci olacağına söz veriyor musunuz?" sorusuna, "Olacaklara bakacağız. Uzun süredir postayla gönderilen oy pusulalarından şikayet ediyorum, bu bir felaket olacak. Bence bir geçiş süreci olmayacak, bu süreç devam edecek. Postayla gönderilen oy pusulaları kontrolden çıktı." yanıtını verdi.

- Trump acil görüşmesi olduğunu söyleyerek salonu terk etti

Trump, Kentucky'de 13 Mart'ta evine giren polisler tarafından öldürülen siyahi Amerikalı Breonna Taylor'ın davasından çıkan karara ilişkin, eyaletin Başsavcısı Daniel Cameron'ın iyi bir iş çıkardığını ve eyaletin valisi ile kısa sürede bir telefon görüşmesi yapacağını söyledi .

Sussex Dükü Prens Harry'nin eşi Meghan Markle'ın yayımladığı bir videoda Demokrat Aday Biden'ı desteklemesine ilişkin ise Trump, "Ben Meghan'ın hayranı olmadım. Harry'ye şans diliyorum." yorumunu yaptı.

Trump, acil bir telefon görüşmesi yapması gerektiğini belirterek toplantı salonunu terk etti.

BN-AA