Advertisement

Euronews'de yer alan habere göre, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump, Pekin yönetimine verdiği 'Hong Kong'da devam eden protesto gösterilerinin barışçıl bir şekilde çözülmesi mesajını' yineledi. Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile bir telefon görüşmesi planlandığını açıklayan Trump, kendisiyle 'kısa bir süre içinde' konuşacağını söyledi.

Trump, "Eğer Xi Jinping oturup göstericilerle konuşsa bu işi 15 dakikada çözer" diye konuştu.

 

 

Hong Kong'da hüküm giyen veya haklarında suçlama bulunan kişilerin Çin'e iadesini kolaylaştıran yasa tasarısına tepki olarak 2 ayı aşkın süredir devam eden ve Hong Kong Uluslararası Hava Limanı'na sıçrayan gösteriler sonrası, Pekin yönetimi bölgeye sadece 10 kilometre uzaklıktaki Şıncın şehrine asker yığmış ve polis ekipleriyle birlikte tatbikat yapmıştı.

Trump konuyla ilgili yaptığı son açıklamada Hong Kong'daki durumdan endişelendiğini dile getirerek "Şiddet içeren bir önlem alınmasını istemem." dedi.

Trump, Jinping'e hitaben "Eğer Xi, protestoları yapan kişilerin temsilcileriyle oturup konuşsa, iddia ediyorum bu işi 15 dakikada çözebilir. Biliyorum, bu onun tarzı değil ancak bunun kötü bir fikir olduğunu sanmıyorum." dedi.

ABD Başkanı Trump, daha önce de Pekin yönetimiyle yapmak istediği ticaret anlaşması öncesinde Hong Kong'da devam eden sorunun barışçıl bir şekilde çözülmesi konusunda Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile özel bir görüşme yapabileceğini kaydetmişti.

Yaklaşık 7,5 milyon nüfusa sahip Hong Kong'daki gösteriler 9 Haziran tarihinde başlamış ve olaylar sonrası söz konusu yasa tasarısı Hong Kong Özerk Yönetimi lideri Carrie Lam tarfından 15 Haziran'da askıya alınmıştı.

Göstericiler yasanın çıkması halinde Pekin yönetiminin Hong Kong'daki siyasi muhalifleri hedef almasından ve keyfi tutuklamalar olabileceğinden endişe ediyor.

Göstericiler, söz konusu yasa tasarısı resmi olarak iptal edilene kadar eylemlerini sürdüreceklerini belirtiyor.

 

 

tr.euronews.com

Kapat