Advertisement

Türk lirası, geçen hafta dolar karşısında yüzde 1,22 ile en çok değer kaybeden gelişen ülke para birimi olurken yeni haftaya Meksika pesosunun ardından en çok değer kazanan ikinci para birimi olarak başladı.

Dolar/TL geçen haftaya 8,56 seviyesinde başladıktan sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın faiz açıklamalarıyla 8,80’e kadar yükselmişti. Sonrasında 8,60 seviyesine kadar gerileyen dolar kuru, ABD Hazine tahvili faizlerindeki artış ve güçlenen dolar ile yeniden 8,75’e tırmanmıştı.

10 yıl vadeli ABD Hazine tahvili faizi, geçen hafta tarım dışı istihdam verisinin piyasa beklentisinden düşük gelmesiyle beraber yüzde 1,63 seviyesinden yüzde 1,55’e kadar gerilemişti. Bloomberg Dolar Spot Endeksi de 1.125 civarından 1.118’e kadar geriledi.

Dolar/TL'deki düşüşün Almanya'nın Türkiye'yi normal riske sahip ülkeler kategorisine alması ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden arasındaki liderler zirvesi gündeminden kaynaklandığı düşünülüyor.

Yellen'dan 'yüksek faiz ortamı' mesajı

Küresel piyasalar pandeminin etkileri azaldıkça enflasyonda yaşanan tırmanışın, ABD Başkanı Joe Biden’ın devasa harcama paketleri ile gelecek yıllarda kalıcı hale gelip gelemeyeceğini tartışırken, konuya ilişkin önemli bir değerlendirme ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’dan geldi.

Londra’da düzenlenen G-7 maliye bakanları toplantısının dönüşünde pazar günü Bloomberg News’e konuşan Yellen, “Aslında biraz daha yüksek bir faiz ortamının oluşması hem toplum hem de Fed açısından bir artı olacaktır” dedi.

Biden’ın paketlerinin harcamaları her yıl yaklaşık 400 milyar dolar artıracağını belirten Yellen, bu rakamın enflasyonu hedefin üzerine kalıcı olarak çıkarmaya yeterli olmayacağını savundu.