Advertisement

ABD ile Türkiye'nin ilişkilerinin iyileştiğine işaret eden haber akışı Türk varlıklarında ralliye neden oldu. Habertürk'te yer alan haberde S400 krizi sonrası ABD ile Türkiye ile ilişkilerinde yapıcı bir safhaya girildiği, ABD tarafından hazırlanan ve ikili ticaret hacminin 100 milyar dolara çıkarılmasını öngören 'serbest ticaret anlaşması' paketinin Türkiye'ye sunulacağı belirtildi. Paket içerisinde Türkiye'ye Patriot füze savunma sisteminin satışı, F-35 programına ilişkin yeni tekliflerin sunulması ile alüminyum ve çelikten alınan gümrük vergilerinin düşürülmesi gibi konu başlıklarının yer alacağı ifade edildi.

Bu haber akışı Türk varlıklarında bugün olumlu hava yaşanmasına neden oldu, Türk Lirası dolar karşısında 2. günde de yükselirken BIST 10 Endeksi ve tahviller de yükseldi. Dolar % 0.7 düşerek 5.67'ye gerilerken BIST 100 Endeksi % 1.6 yükseldi, 10 yıllık tahvilin faizi ise 20 baz puanın üzerinde düştü. 

"POZİTİF AYRIŞMA SÜREBİLİR"

TEB Yatırım Stratejisti Işık Ökte Bloomberg HT'ye yaptığı değerlendirmede pozitif ayrışmanın sürebileceğini belirtti. Ökte gelen haberlerde 2 kritik nokta olduğunu belirterek "Bunlardan biri, F 35 ve Patriot füze sisteminin satın alınmasına yönelik tekrar bir girişim olabilir. Bu savunma sanayi için önemli..İkincisi ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross'tan gelen açıklamaları 'Boeing uçaklarının havayolları tarafından alınmaya devam edeceği ' olarak okudum. Bunlara bakınca 2 ülke ilişkilerinde Rahip Brunson olaylarından beri gördüğümüz iyi bir dönemece giriyor olabiliriz" değerlendirmesini yaptı.

Ökte Borsadaki harekete dair şunları söyledi; "Borsada bankacılık sektörü ve Tüpraş alımlarıyla beraber 104 bin 100 direncinin yukarısına çok rahat satın alınabileceğini düşünüyorum.. Çünkü Eylülde 1.4 milyar dolar günlük hacme ulaştık, bu birinci çeyrekten beri görmediğimiz bir hacim..Yabancı hacminin de yüksek olduğunu görüyoruz."

Kur tarafında da 3. çeyrekte Lira'nın dolara karşı en iyi performans gösteren gelişen ülke para birimi olduğunu ve bu pozitif ayrışmanın devam edebileceğini belirten Ökte "Kurda 5.45 - 5.46 seviyelerine kadar gerileme olabilir, oradan yine yerli alımları olabilir çünkü yerliler özellikle 5.50 seviyelerinde psikolojik olarak alım yapmaya başlıyorlar." ifadelerini kullandı.

Dolar/TL 'de yıl başından beri hareket