Advertisement

Türkiye imalat PMI Mayıs'ta 45.3'e geriledi

Türkiye imalat PMI Mayıs

Türkiye imalat sektörü satın alma yöneticileri endeksi Mayıs ayında 45.3'e geriledi

03 Haziran 2019 Pazartesi, 09:58 Güncelleme: 03 Haziran 2019 Pazartesi, 11:16

Ekonomik büyümenin öncü göstergesi olan imalat sanayi performansında en hızlı ve güvenilir referans kabul edilen İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye ve İstanbul İmalat PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) anketlerinin Mayıs 2019 dönemi sonuçları açıklandı.

Eşik değer olan 50.0’nin üzerinde ölçülen tüm rakamların sektörde iyileşmeye işaret ettiği anket sonuçlarına göre, Nisan'da 46.8 olarak kaydedilen İstanbul Sanayi Odası Türkiye İmalat PMI Mayıs ayında 45.3 seviyesinde gerçekleşti.

Pazartesi günü yayınlanan Mayıs ayı “İstanbul Sanayi Odası İstanbul-PMI İmalat Sanayi Raporu”nun özetinde şu ifadelere yer verildi:

İstanbul Sanayi Odası ve IHS Markit’ten elde edilen PMI® anket verilerine göre endeks Mayıs’ta 45,3 seviyesinde gerçekleşti. Anket katılımcılarından elde edilen anekdot temelli bilgilere göre Mayıs ayında Türk lirasındaki değer kaybı imalat sektörünü etkiledi. İstanbul Sanayi Odası Türkiye İmalat Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI), imalat sanayinin kaydettiği performansı sergilemek amacıyla tasarlanmış tek rakamlı, bileşik performans göstergesidir. Manşet gösterge; yeni siparişler, fabrika çıkışları, istihdam, tedarikçilerin teslim süresi ve satın alma stokları gibi göstergelerden elde edilmektedir. 50,0 değerinin üzerinde ölçülen tüm rakamlar sektörde genel anlamda iyileşmeye işaret etmektedir. Mayıs ayı verilerine göre girdi maliyetleri ve nihai ürün fiyatları artış gösterdi. Fiyatlardaki artışın yansıması olarak tüketici talebindeki zayıflık belirtileri devam etti. Yeni siparişler ivme kaybederken, bazı anket katılımcıları Avrupalı müşterilerden gelen talepteki zayıflığa dikkat çekti. Bu durum, satın alma faaliyetlerinin azalmasına neden oldu. Mayıs’ta tedarikçilerin teslimat süreleri ılımlı artış gösterdi. Anket katılımcıları nakit sorunları ile karşılaştıklarını bildirdi.

İstanbul Sanayi Odası Türkiye İmalat PMI anket verileri hakkında değerlendirmede bulunan IHS Markit Direktör Yardımcısı Andrew Harker, şunları söyledi:

“Türk lirasındaki değer kaybının imalatçılar üzerindeki etkileri Mayıs ayında da devam etti. Yeni siparişlerin yılbaşından beri yavaşlama eğilimini sürdürmesi ilk çeyrekteki toparlanma beklentilerini bir miktar öteledi.”

İstanbul imalat PMI mayısta 47.1’e yükseldi

İstanbul Sanayi Odası İstanbul İmalat PMI da mayıs ayında 47.1’e yükseldi. İstanbul imalat sektörünün istikrar kazanmaya daha da yaklaştığı Mayıs'ta, üretim ve yeni siparişlerdeki yavaşlamanın hız kesmesine bağlı olarak faaliyet koşullarındaki ivme kaybı son 10 ayın en düşük hızında gerçekleşti.

İmalatçıların kırılgan talep koşullarının devam ettiğini belirttiği Mayıs ayında bazı iyileşme işaretleri gözlendi.

Yeni ihracat siparişlerindeki yavaşlama hız kesti. Yeni siparişlerdeki olumlu eğilim üretim tarafına da yansıdı ve düşüş daha ılımlı oldu. Girdi maliyetleri ve nihai ürün fiyatları artış gösterdi. Satın alma faaliyetlerindeki yavaşlama girdi stoklarının gerilemesine yol açtı.

Bazı anket katılımcılarının yeni siparişleri karşılamak için mevcut stokları kullanmayı tercih etmesine bağlı olarak nihai ürün stokları da azaldı.ÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 93.981 0,00
USD/TRY 5,8807 -0,79
EUR/TRY 6,4904 -0,77
EUR/USD 1,1031 0,03
FAİZ 15,99 0,00
ALTIN/ONS 1.491,26 -0,13
BRENT 58,84 -0,86
© haberturk.com
Yukarı