Advertisement

Zorlu dönemlerde başarılı şekilde şirketlerini yönlendiren CFO’ların, şirketlerinin büyüme hızına çarpan etkisi yaratarak, kârlılığa önemli ölçüde etkilerinin olduğu dikkat çekiyor. Geleneksel hale gelen, Türkiye’nin en büyük bin şirketinin finansal performansları ve bireylerin etkinliklerinin değerlendirildiği “En Etkin 50 CFO” araştırması, 2016’den beri bu listelere girip terfi alan CFO’ların CEO koltuğuna yükselmesinin, araştırmanın Türk iş dünyasındaki önemli amaçlarından birini desteklediğine işaret ediyor. Listeye girenlerin %10’unun terfi aldığı gözönünde bulundurulduğunda CFO’ların bu zorlu yol haritasında CEO’ların sağ kolları olmaya devam etmekle kalmayıp ötesine geçeceklerini söylemek mümkün.

CFO’lar artık finans koltuklarında kalmayıp ofislerinin dışına çıkarak operasyonel sorumluluklar da üstleniyorlar. Bu da onları CEO pozisyonları için mükemmel adaylar haline getiriyor. CEO’luğa geçişi sağlayan CFO’lar, halihazırdaki yetkin finansal yetkinliklerini, operasyonel yönetim güçleriyle birlikte güçlendirerek bu pozisyoni çin en ideal yetenek setini tamamlamayı başaranlar olacaktır. CFO’luktan CEO’luğa kariyer yolunun bu açıdan çok daha netleştiğini söyleyebiliriz.  

Bu noktadan hareketle, şirketlerde yetki ve sorumlulukları her geçen gün artan CFO’ların önemini vurgulamak amacıyla, 2015 yılında Fortune Türkiye & Data Expert işbirliğinde başlatılan, bu yıl dördüncüsü gerçekleşen “En Etkin 50 CFO” araştırmasının sonuçları 1 Nisan’da açıklandı. En Etkin 50 CFO ödül töreni, 18 Nisan Perşembe günü Hilton İstanbul Bomonti’de düzenlenecek CFO Summit 2019’da gerçekleşecek. Zirve, finans liderlerinin büyük buluşmasına ev sahipliği yapacak.

Zirve hakkında detaylı bilgi için www.cfosummit.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

Araştırma verilerine göre:

*Sıralamalar her yıl değişiyor

Enerji, FMCG ,otomotiv, teknoloji, savunmasanayi, inşaat ve perakende gibi birçok sektörden şirketle listelerimize giren yöneticilerin % 67’si her yıl değişmekte. 4 yıldır üstüste Türkiye’nin En Etkin 50 CFO listelerine giren tepe yöneticiler listenin  %6’sını oluştururken, 3 yıldır üst üste listede yer alan yöneticilerin oranı %10, 2 yıl üstüste listede yer alan yöneticilerin oranı ise % 6.

*Kariyer merdiveninde son basamak: En Etkin 50

Makroekonomik dengeler şirketyönetimini gittikçe zorlaştırırken etkin CFO’ların kariyer yükselişlerinin devam ettiği görülüyor. Son üç yılda En Etkin 50 listelerine giren CFO’ların %9’u terfi almış bulunmakta. 2016 yılında listeye girenlerin %12’si, 2017 yılında listeye girenlerin %8’i ve 2018 yılında listeye girenlerin %2’si terfi alıp CEO ve benzeri pozisyonları sürdürmekte. Yine son 3 yılda listeye giren CFO’ların %2’si ise kendi şirketini kurmuş durumda. Renault MAIS, ASAŞ, IGA Havalimanı İşletmesi, TAB Gıda, P&G, Anadolu Efes, OMSAN gibi birçok büyük şirket CFO pozisyonlarındaki yöneticileri dümenin başına geçirerek kaptan tayin etmiş bulunmakta.

Üst düzey yönetici araştırma şirketi Data Expert Kurucu Ortağı Hasan Altunkaya bu konuda özellikle geçmekte olduğumuz zorlu dönemde borç yapılandırması, uluslarası piyasalardan kaynak bulunması, şirket birleşmeleri ve satın almaları gibi konularda CFO’ların kabiliyetine fazlasıyla ihtiyaç duyulmakla birlikte organizasyonların liderliğinin bir parçası olarak; CFO'ların yönetişim, uyumluluk & kontrol ve işetiğine ilişkin geleneksel yönetim sorumluluklarını yerine getirerek “işortaklığı” kapasitesinde stratejik ve operasyonel karar verme desteklerini arttırmaları beklendiği yorumunu yapıyor.

Altunkaya: “Yüzleri geleceğe dönük organizasyonlarda, CFO ve F&A işlevi, işlemsel ve maliyet verimliliğ iodağından ziyade, artan bir şekilde katma değer sağlayan stratejik odağa doğru ilerlemektedir. Günümüz CFO’ları ise bu eğilimin farkında olarak yeteneksetlerini bu doğrultuda geliştirmek için çaba sarfetmekte. Halka açılma, satış, satın alma ve birleşme, global piyasalarda borçlanma senaryolarında üstlendikleri kritik sorumluluklar CFO’ların stratejik konularda daha fazla söz sahibi olma iddialarını güçlendiriyor.”