Advertisement

Asaş Alüminyum Genel Müdürü Derya Hatiboğlu Bloomberg HT yayınına katıldı.

Enerji krizine dair değerlendirmelerde bulunan Hatiboğlu, “Çok zorlu bir dönemden geçiyoruz. Sanayinin ana girdileri olan elektrik ve doğalgazda çok ciddi maliyet artışlarıyla karşı karşıyayız. Elektriği ele alırsak geçtiğimiz senenin bu ayına göre yaklaşık olarak 4 kat artış var.” dedi.

Avrupa’da doğalgaz vadeli kontratlarda bire on kata varan artışlar görüldüğünü hatırlatan Hatiboğlu, “ Şu anda Avrupa ile aramızdaki makas git gide açılmış durumda. Önümüzdeki dönemde Rusya-Ukrayna krizinde herhangi bir çözüm olmazsa Türkiye’deki fiyatların da Avrupa’ya yakınsaması gibi bir riskle karşı karşıya kalabileceğimizi ve önümüzdeki kış aylarında fiyatların biraz daha artma riski olduğunu düşünüyorum. Öte yandan iklimdeki değişikler, başka jeopolitik zorluklar da enerjiye ulaşımı zorlaştırıyor. Ben artış riskini biraz daha fazla görüyorum.” şeklinde konuştu.

Üretim maliyetindeki artışın ardından Avrupa’da üretime ara vermenin yanı sıra kepenk kapatacağını söyleyen şirketler de olduğunu söyleyen Hatiboğlu, hem Türkiye’de Asaş özelinde hem de sektördeki diğer oyuncular açısından böyle bir risk olup olmadığına dair soruya ise “Özellikle birincil alüminyum yani orijinal külçeyi üreten tesislerde çok ciddi kapanmalar oldu. Sadece enerji maliyetleri bile mevcut satış fiyatlarının çok üstünde gerçekleşiyor. Aslında Türkiye birincil alüminyum üretiminde çok küçük bir paya sahip. Kabaca 1,6 milyon ton alüminyum tüketirken, 80 bin tonlar civarında üretim yapıyoruz. Bu kapsamda bakıldığında Türkiye’de bizim gibi alüminyumu kapsamlı olarak alıp işleyen tesislerde şu anda böyle bir risk olmadığını söyleyebiliriz. Avrupa’da da bizim rakibimiz olan, ikincil üretim yapan tesislerde bir kapanma görmedik; ama birincil alüminyum üreten üreticilerde kapanmalar oldu. Bunun bizim sektöre siyaret etmesi biraz daha enerji rakamlarının nereye evrileceğine bağlı olacak.” şeklinde cevap verdi.

Hatipoğlu “Eğer Avrupa pazarında ciddi bir daralma olursa, bu tüm Türk sanayisi gibi bizlerde de talep azalması yaratabilir. Bu da ihracatı etkileyebilir” dedi.