Advertisement

İngiltere Ulaştırma Bakanı Grant Shapps, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Polonya'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakalarındaki haftalık artışın 2 kata ulaştığını ve Biyogüvenlik Merkezinin tavsiyeleriyle seyahat edilebilecek ülkeler listesini güncellediklerini belirtti.

Shapps, Polonya ve Türkiye'nin güvenli seyahat edilebilecek ülkeler olarak da adlandırılan "14 gün karantinadan muaf tutulan ülkeler listesinden" cumartesi gününden itibaren çıkarılacağı bilgisini paylaştı.

Türkiye Otelciler Birliği Başkanı Müberra Eresin konu hakkında şöyle açıklamada bulundu;

"İngiltere pandemi sürecinde Türkiye’ye uçuş trafiği başlatan ilk ülkelerden biriydi. Bu son karar maalesef hayal kırıklığına yol açtı. Oysa ki Türkiye turizmde Kültür ve Turizm Bakanlığı öncülüğünde başarı ile hayata geçirilen Güvenli Turizm Sertifikası, HES kodu gibi uygulamalarla Avrupa’da turizmde en fazla güven oluşturan ülkelerin başında geliyor. Bu konuda çok emek verdik. Otellerimiz, yeme içme mekanlarımız, turizme açık tüm mekanlarımız, seyahat acentelerimiz, tur otobüslerimiz neredeyse turizmle ilgili tüm hizmet alanlarımız belli standartlarda sertifikaya kavuşturuldu ve gerçekten bunun uygulamalarını da çok iyi şekilde hayata geçirdi. Bu uygulamalar hem ulusal hem uluslararası düzeyde otellerin gerçekten de güvenli yerler olduğu ve konaklama için gerekli tüm önlemlerin alındığı yönündeki olumlu algıyı da artırdı. Türkiye’den ülkelerine dönen İngiliz turistlerde de herhangi bir vakaya rastlanmadı.

İngiltere’nin kararı İngiliz turizmcilerde de hayalkırıklığına yol açmış durumda. Çünkü hemen hepsinin sonbahar döneminde sezonun uzatılması yönünde planları vardı. Sözgelimi Marmaris’te jet2 Holidays bir program hazırlamıştı ve bu ayın sonuna kadar oldukça çok sayıda İngiliz turisti Marmaris’e getirecekti. Jet2 Holidays kısa süre önce Dalaman Havalimanı’na olan seferlerini artırmış ve Marmaris programına Kasım ayı sonuna kadar devam etme kararı almıştı. Diğer İngiliz şirketlerin de benzer planları vardı. İngilizler uzun zamandan beri Avrupa içinde pek seyahat edemiyor. Turizm amaçlı olarak İngiltere’den İspanya, İtalya’ya gidişler kapalı. Sadece Türkiye’ye seyahat edebiliyorlardı. Bu yüzden İngiltere’nin bu kararı tekrar gözden geçireceğini düşünüyoruz. Yakın zamanda yeniden bir değerlendirme yaparak tekrar sınırları açabileceğini umuyoruz"

İngiltere, Türkiye ve Polonya'yı yeniden "karantina uygulanacak ülkeler" arasına ekledi. Türkiye'den İngiltere'ye gidecek kişilerin 14 gün süreyle tek bir adreste kendilerini karantina altına almalarının gerektiği belirtildi.