Advertisement

Bloomberg HT'nin sorularını yanıtlayan Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Başkanı Firuz Bağlıkaya, Rekabet Kurumu'nun açtığı soruşturmaya dair "daha önceden de bu tür soruşturmalar oldu..Bence faydalı birşey, herkesin soruşturulması lazım, rekabet eşitliği önemli bir kavram. Bizim de bu süreçten geçmemizde sakınca görmüyoruz, biz rekabete aykırı herhangi bir uygulama yapmadığımıza eminiz" diye konuştu.

Bağlıkaya ayrıca yeni kurulan Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı'nın 'umdukları gibi' çıkmadığını belirterek şunları söyledi; "Seyahat Acentaları Birliği gibi yasayla kurulmuş birlik önemli bir pozisyonda yer almalıydı. Seyahat acentaları bu sektörün pazarlama ayağıdır. Pazarlama ayağının bu kadar pasifize edildiği bir yapıda iyi bir sonuç çıkacağını zannetmiyorum.

Ayrıca başka haksızlıklar da var. Seyahat acentalarından alınan paylarda da, otellerden alınan paylarda da ciddi dengesizlikler var. Hiç turist almayan otel de para veriyor, hiç yurtdışıyla ilişkisi olmayan seyahat acentası da katkıda bulunuyor. Ama kamu katkısıyla ilgili bir şey görmedim. Normalde bu tür yapılarda özel sektör olduğu kadar kamu kaynağının da katkı olarak koyulması gerekiyor..Yani umduğumuz gibi çıkmadı ama inşallah zaman içinde düzelir"