Advertisement

İzmir-İstanbul seferini yapan Pegasus Havayolları'na ait içerisinde 177 yolcu ve 6 mürettebat bulunan uçak, inişten sonra Sabiha Gökçen Havalimanında pistten çıktı. Kazada üç kişi hayatını kaybetti.

Pegasus Hava Yolları'ndan konuya ilişkin yapılan açıklamada, "İzmir Adnan Menderes-Sabiha Gökçen seferini yapan PC2193 sefer sayılı TC-IZK kuyruk tescilli uçağımız, bugün İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'na iniş yaptıktan sonra pistten çıkmıştır. An itibarıyla, can kaybı bulunmuyor, yaralı yolcularımız hastanelere sevk ediliyor. Gelişmelerle ilgili bilgi verilmeye devam edilecektir." ifadelerine yer verildi. 

Alınan bilgiye göre, dün akşam saatlerinde PC2193 sefer sayılı İzmir-İstanbul seferini yapan Pegasus Havayollarına ait yolcu uçağının kazası sonrasında kapatılan pistte uçuşlar yeniden başladı. 

Geçen yıl 14 Ocak’ta İstanbul-Trabzon seferini yapan 168 yolculu Pegasus uçağı da denize metreler kala durarak pistten çıkmıştı.  3 Ocak 2020’de ise Birleşik Arap Emirlikleri’nden gelen bir başka Pegasus uçağı iniş sırasında pistten çıkarak çamura saplanmıştı.  Her iki kazada da herhangi bir can kaybı yaşanmamıştı.

3 Ocak 2020 ve 14 Ocak 2020 tarihlerinde yaşanan kazalar Pegasus hisselerinde sert bir negatif ayrışma yaşatmazken, önceki gün yaşanan kazanın ardından hisse açılışta yüzde 6.5 civarı geriledi ve devamında kayıplarının bir kısmını geri aldı. Hisseler TSI 10.30’da yüzde 4 ekside 7.75 TL’den işlem gördü.

Türkiye’de yaşanan bazı uçak kazaları

29 Ocak 1994’de THY'nin Boeing 737 tipi uçak, Van yakınlarında, tepeye çarpmış ve yedi mürettebattan altısı ve 55 yolcudan 49'u hayatını kaybetmişti.

7 Nisan 1999’da THY'nin Boeing 737 tipi uçak, Adana'dan Cidde'ye giderken, kötü hava şartları nedeniyle, kalkıştan dokuz dakika sonra Ceyhan'da düşmüş yolcusu bulunmayan uçağın 6 mürettebatı hayatını kaybetmişti.

8 Ocak 2003’de THY'nin Avro RJ-100 tipi yolcu uçağı Diyarbakır'a inişi sırasında piste çakılmış ve 75 yolcudan 71'i ,5 kişilik mürettebatın da 4'ü yaşamını yitirmişti.

Bu kazanın ardından hisse yüzde 1.79 aşağıda açılmasına rağmen seans sonunda gün içi zirvesinden kapandı ve kazanın hisse hareketine negatif yönlü bir etkisi olmadı. 

Büyük uçak kazalarında hayatını kaybedenlerin sayısı azaldı

BBC'de yer alan habere göre, Hollandalı havacılık danışmanlık şirketi "To70" tarafından yürütülen çalışmada, 2018'de meydana gelen uçak kazalarında 534 kişi hayatını kaybederken, 2019 yılında bu sayının 257'ye gerilediği belirtildi.

Büyük ticari uçak kazalarında ölenlerin sayısının geçen yıl, bir önceki yıla göre yüzde 50'den fazla azaldığına işaret edilen çalışmada, 2019'da aralarında büyük ticari uçakların da olduğu 86, 2018'de ise 160 uçak kazası meydana geldiği kaydedildi. Dünya genelinde yolcu uçaklarının dahil edildiği çalışmaya göre, 2019'da her 5,58 milyon uçuştan 1'inde ölümcül kaza yaşanmış oldu.

Boeing ‘Etiyopya faciasının ardından’ 3 günde 25 milyar dolardan fazla erimişti

Etiyopya Hava Yollarına ait "B737 Max 8" tipi yolcu uçağı, 10 Mart 2019’da Addis Ababa'dan Kenya'nın başkenti Nairobi'ye gitmek için havalandıktan kısa süre sonra düşmüş, uçaktaki 157 kişi hayatını kaybetmişti.

Endonezya'da Lion Hava Yollarına ait "JT 610" sefer sayılı "Boeing 737 Max 8" tipi uçak, 29 Ekim 2018'de Cakarta'dan Sumatra Adası'ndaki Pangkal Pinang şehrine gitmek üzere havalandıktan kısa bir süre sonra denize çakılmıştı. 189 kişinin yaşamını yitirdiği kaza, bu tip uçakların ilk kazası olarak tarihe geçmişti.

Kazanın ardından, Avrupa Birliği'ne (AB) bağlı Avrupa Sivil Havacılık Emniyet Ajansı (EASA), Etiyopya’daki uçak kazasından sonra "Boeing Model 737-8 Max ve 737-9 Max" uçakların, tüm uçuşlarının Avrupa’da bugünden itibaren askıya alındığını duyurdu.

Avrupa Birliği’nin kararını takiben Boeing tüm 737 Max filosunun uçuşlarını durdurmuştu.

ABD'li Boeing, Afrika'da yaşanan trajedinin ardından gelen uçuş yasaklarıyla üç günde yüzde 10'dan fazla değer kaybetti

ABD'li hava yolu şirketi Boeing Co., en çok satan modelinin güvenlik nedeniyle birçok ülkede uçuşa yasaklanmasıyla giderek derinleşen küresel bir krize adım attı.

Uçak üreticisinin hisse senetleri, Avrupa Birliği (AB) ve Hindistan'ın 737 Max uçuşlarını durdurmasıyla yaklaşık on yılın en sert iki günlük kaybını kaydetti.

10 Mart'ta gerçekleşen ve 157 kişinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan kazadan sadece beş ay önce Lion Air'ın 737 Max 8 tipi uçağı Endonezya açıklarında Cava Denizi'ne düşmüştü.

Çin, Avustralya, Singapur'da Max tipi uçaklar uçuşa yasaklanırken Latin Amerika, Afrika ve Orta Doğu'da hava yolu şirketleri de bu tip uçakların uçuşunu durdurdu. Afrika da yaşanan trajedinin ardından yasakların Avrupa'ya sıçraması Boeing için sert bir darbe oldu.

10 Mart 2019 Pazar günü gerçekleşen kazanın ardından, Boeing hisseleri Çarşamba günü seansı yüzde 0.51 artışla 377.34 dolarda tamamladı. Üç günlük kaybı yüzde 10.70 olan hava yolu şirketinin piyasa değeri 25 milyar dolardan fazla eridi.

 

Harika Ertunç-Bloomberght.com Editörü