Advertisement

Bloomberg'in konuya yakın kaynaklara dayandırdığı habere göre, Çin bu sene düşük fiyatlardan da destek bularak birinci faz ticaret anlaşmasındaki taahhütleri kapsamında rekor Amerikan soya fasulyesi alımına hazırlanıyor.

Kaynaklara dayandırılan haberde ABD'den gerçekleşecek toplam ithalatın 2020 yılında yüksek olasılıkla 40 milyon ton düzeyinde olacağı bildirildi. ABD Tarım departmanı verilerine göre, bu seviye ticaret anlaşmasının baz yılın olan 2017'deki seviyeden yüzde 25 daha fazla.

Çin gelecek ay teslim edilmesi beklenen soya fasulyesi ithalatı ile Nisan sonu itibariyle 2013 yılından bu yana en yüksek Amerikan tarım ürünleri ithalatını gerçekleştirmiş olacak. Asya ülkesi Dünya Ticaret Örgütü tarafından koyulan yıllık kotanın üzerine çıkarak mısır alımlarında da günlük rekora yöneldi.

Çin gümrük verilerine dayanarak yapılan Bloomberg hesaplamalarına göre, Çin yine de 2020 yılınınn ilk yedi ayında birinci faz anlaşmada belirlenen hedef olan Amerikan tarım ürünleri alımının yalnızca yüzde 27'sini gerçekleştirdi.

ABD ve Çin tarafından üst düzey yetkililer bu hafta gerçekleştirdikleri görüşmede birinci faz anlaşmaya bağlılıklarını taahhüt etmiş ve Hong Kong'dan veri güvenliğine kadar birtakım konularda iki taraf arasındaki gerilim derinleşse dahi ticari işbirliği konusundaki istekliliklerini tekrar göstermişlerdi.