Advertisement

Uluslararası Enerji Ajansı pandemi nedeniyle uzayan karantinaların bu yıl toparlanmaya darbe vuracağı beklentisiyle küresel petrol talep tahminlerini düşürdü.

Kurumun aylık raporunda "Koronavirüs aşısının geliştirilmesi ve küresel çapta kullanılması bu yıl için temel göstergeleri güçlendiriyor, arz ve talep de yeniden büyümeye dönüyor. Ancak ülkelerin uzattığı karantinaların satışları düşürmesiyle petrol talebinin toparlanması zaman alacak " ifadeleri yer aldı.

Ajans bu yılın ilk çeyreği için günlük petrol tüketimi tahminini 600 bin varil düşürdü. 2021 yılının tamamı için petrol talebi tahmini günlük 300 bin varil düşürüldü.

Küresel petrol tüketiminin bu yıl geçen yıla kıyasla günlük 5.5 milyon varil artacağı öngörüldü. 2020 yılında talep günlük 8.8 milyon azalmıştı.

Petrol fiyatları bu yıl Suudi Arabistan'ın üretimde kısıntı olacağını açıklamasıyla ralli yaptı, Brent petrolün varil fiyatı bugün 55 dolar olarak yaklaşık bir yılın en yüksek seviyesinden işlem gördü.

Ancak bazı ülkelerde virüs vakalarındaki artış ve karantinaların yeniden devreye alınması fiyatlar üzerinde baskıya neden oluyor.