Advertisement

Paris merkezli ajans aylık raporunda küresel petrol tüketiminin bu sene günlük 2 milyon varil artarak 99,7 milyon varile ulaşacağını öngördü. Bu, önceki tahminin günlük 110 bin varil altında.

Gelecek yıl ise talebin 2 milyon 100 bin varil daha artarak yaklaşık 101 milyon 800 bin varile ulaşacağı ve salgın öncesi seviyeyi aşacağı öngörüldü.

Çin'de artan karantinalar ve kötüleşen ekonomik ortamın piyasa üzerinde baskıya neden olduğu ve Çin'in petrol talebinin 30 yıldan uzun süre sonra ilk kez düşeceği belirtildi. Ülkenin petrol talebinin bu sene yüzde 2,7 oranında düşmesi bekleniyor. Bu, 1990'dan beri görülen ilk yıllık düşüş olacak.

Raporda, geçen ay Libya'nın petrol üretimindeki güçlü toparlanmanın ve Suudi Arabistan ile Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki kısmi artışların, Nijerya, Kazakistan ve Rusya'da görülen üretim kayıplarını dengelediği belirtildi.

UEA Avrupa Birliği'nin Rusya'nın satışlarına yönelik yaptırımlarının Aralık başında devreye girmesi durumunda petrol piyasalarının sıkılaşabileceği uyarısı yaptı.

Ham petrol vadelileri son 3 ayda yaklaşık yüzde 25 düştü. Petrol bugün Londra'da varil başına 93 dolardan işlem gördü.