Advertisement
EMTİA - ENERJİ ABONE OL

UEA sıcak havalar ve doğalgazda sert yükselişin petrole dönüşü tetikleyeceği beklentisiyle bu yıl için küresel petrol talep tahminini yükseltti.

Paris merkezli kurum, aylık olarak yayımladığı raporunda 2022 yılı için günlük petrol talep tahminini 380 bin varil artırarak 2.1 milyon varile yükseltti. Yukarı yönlü revizede Orta Doğu ve Avrupa’dan gelen talebin etkili olduğu ifade edildi.

Rusya'nın Avrupa'ya gaz akışını sınırlamasıyla bu sene doğalgaz fiyatları sert yükseliş kaydetti. Bu durum birçok sanayi şirketinin yakıt olarak doğalgazdan petrole dönmesine neden oldu.

Rusya'nın petrol üretiminde düşüş tahmini

Uluslararası Enerji Ajansı, Avrupa Birliği'nin ithalat yasağının devreye girmesiyle Rusya'nın petrol üretiminin gelecek yılın başında yüzde 20 düşeceği tahminini paylaştı.

UEA raporunda Rusya'da üretimin bu aydan itibaren kademeli olarak düşeceğini, ambargoların devreye girmesiyle düşüşün hızlanacağını söyledi.

AB'nin Rusya'dan petrol ithalat yasağının aralık ayında devreye girmesi bekleniyor.

Rusya'nın petrol üretimi son 3 ayda arttı. Temmuz'da Asya'ya yapılan ihracattaki güçlenmeyle üretim günlük yaklaşık 10,8 milyon varile ulaştı.