Advertisement
HABERLER ABONE OL

Uluslararası Enerji Ajansı (UEA) Başkanı Fatih Birol, Bloomberg HT'de Ali Çağatay'ın konuğu oldu. Birol tüm dünyadaki enerji yatırımlarının bu sene geçen yıla göre yüzde 20 düşüş yaşayacağını, bunun da 400 milyar dolarlık düşüşe tekabül ettiği söyledi.

Birol "geçen yıldan bu yana dünya enerji bütçesinde 400 milyar dolarlık düşüş var, bu da tarihte olmamış birşey. En büyük darbeyi de petrol ve doğalgaz aldı..Dünya enerji endüstrisi yatırım açısından büyük bir şoktan geçiyor." ifadesini kullandı.

Avrupa'da doğalgaz fiyatlarında büyük düşüş olduğunu belirten Birol "doğalgaz fiyatları 1 dolarların altına geldi. Avrupa'da doğalgaz fiyatlarının eksiye yaklaşma durumuyla karşı karşıyayız çünkü doğalgaz stokları dolmuş vaziyette..." yorumunu yaptı.

"TÜRKİYE'NİN ELİ GÜÇLÜ OLACAK"

Türkiye'nin düşük fiyatlar nedeniyle müzakerelerde elinin güçlü olacağını kaydeden Birol şunları söyledi, "Fiyatlarda büyük düşüş var, bu LNG'de de böyle...O bakımdan bence Türkiye'nin önünde ciddi bir fırsat var, çünkü Rusya'yla yaptığımız kontratlarda yeniden müzakere gündeme gelecek ve Türkiye'nin elindeki kartlar fiyatların düşük olması nedeniyle oldukça güçlü olacak"

Türkiye'nin yenilenebilir enerjide çok büyük potansiyeli olduğunu belirten Birol "Hidroelektrik, güneş, rüzgarda çok fazla potansiyelimiz var, Türkiye güçlü mühendislik tecrübesiyle bölgesindeki ülkelere yenilenebilir enerjide teknoloji ihracatı yapabilir." değerlendirmesini yaptı.