Advertisement

Tahıl koridoru anlaşmasının uzatılması için kritik önemdeki 18 Mayıs tarihi yaklaşırken, Ukrayna’dan yapılan tahıl sevkiyatlarının kesintiye uğradığı aktarıldı.

Ukrayna’dan sevkiyat yapan gemilerin denetimlerinin defalarca kesintiye uğradığı ve Karadeniz'deki tahıl sevkiyatlarının önceki ayların gerisinde kaldığı belirtildi.

Ukrayna Tarım Ticareti Derneği İcra Kurulu Yöneticisi Roman Slaston, Bloomberg ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde, "Birçok çiftçi ve büyük tarım üreticisi, tahıl ve yağlı tohum ürünlerini ihraç etmede endişe duyuyor." dedi. Slaston, tahıl koridoru anlaşmasının Mayıs ortasından sonraya uzayabilme ihtimalinin yeni sözleşmeleri ve sevkiyatları olumsuz etkilediğini de dile getirdi.

Tahıl koridoru anlaşmasının süresi, Rusya'nın itirazları giderilmezse 18 Mayıs'ta dolacak.

Ukrayna'nın yeniden yapılandırmadan sorumlu bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, "Rusya Federasyonu yeni gelen gemilerin kaydını oluşturmayı ve incelemelerini gerçekleştirmeyi reddederek bir kez daha 'tahıl girişimini' bilfiil durdurdu. Bu yaklaşım, hâlihazırdaki anlaşmanın şartlarıyla çelişiyor" açıklamaları yer almıştı.

Rusya, Ukrayna tahılının ihracına olanak sağlayan anlaşmayı Rusya'nın kendi tahıl ve gübre ihracatının önündeki engeller kaldırılmadığı takdirde, 18 Mayıs'tan sonraya uzatmayacağını açıklamıştı.