Advertisement

UniCredit SpA, koronavirüse bağlı kredi kayıpları için ayrılan karşılıklar, iş gücünün azaltılmasıyla ilişkili bir kerelik maliyetler ve Türkiye birimine bağlı bilanço değerinin düşürülmesine bağlı olarak üç yıldan uzun bir sürenin en yüksek zararını kaydetti.

Milano merkezli bankanın Çarşamba günü yaptığı açıklamaya göre ilk çeyrek net zararı 2.71 milyar euro (2.94 milyar dolar) oldu. Kredi kayıpları için ayrılan karşılıklar 1.26 milyar euroya tırmandı. 900 milyon euro özel olarak virüsün etkisiyle mücadele için ayrıldı. Ancak bankanın esas faaliyeti istikrarını korudu. Ücret ve kredi gelirleri beklentileri aştı.

İtalya ekonomisi birkaç ay önce Avrupa'nın en uzun karantinasına girerken, CEO Jean Pierre Mustier karlılığı ve temettü ödemelerini artırmak için yeni bir strateji belirledi. UniCredit planını gelecek yılın başında gözden geçirmeyi bekliyor. Mustier Çarşamba günkü açıklamada belirsizliğin çok yüksek olması nedeniyle bankanın 2020 için yeni hedefler belirlemediğini söyledi.

Mustier, Avrupa Birliği'nin (AB) birçok ekonomistin beklediği gibi yüzde 10 büyümesi durumunda, UniCredit'in gelecek yıl için net kar hedeflerinin yüzde 75 ile yüzde 80'ine ulaşabileceğini belirtti. Banka, 2019 karından temettü dağıtıp dağıtmamaya dördüncü çeyrekte karar verecek.

UniCredit'in hisse senetleri Milano'daki işlemlerde yüzde 2 değer kaybetmesinin ardından TSİ 12:42'de yüzde 0.51 artıda 6.69 eurodan işlem gördü. Bankanın hisseleri bu yıl yüzde 50'ye yakın düşerken, Stoxx Europe 600 Endeksi'nde kayıp yüzde 40 civarında kaldı.