Advertisement

Türkiye Varlık Fonu, Ziraat Bankası, Türkiye Halk Bankası ve Türkiye Vakıflar Bankası'nın sermaye yapılarının güçlendirilmesi ve yeterliliklerinin desteklenmesi amacıyla sermayelerinin toplam 21 milyar TL artırılacağını açıkladı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak geçen hafta yabancı yatırımcılarla düzenlenen toplantıda sermaye artışının gerçekleşeceğini belirtmişti. Nurol Yatırım Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Akkurt Bloomberg HT'ye bu adımın beklenen birşey olduğunu ve 21 milyar TL'lik sermaye artırımının bankalara en azından 100 milyar TL'lik yeni bir kredi olanağı getirdiğini belirtti.

Akkurt konuya dair "kamu bankalarına sermaye enjekte ederek kredi verme yeteneğini ve sermaye rasyolarını güçlendiriyorlar. Beklenen birşeydi..Ama özel sektör bankalarının sermaye artırarak yola devamını şu anda beklemiyorum" yorumunu yaptı.

Finansal Danışman Recep Atakan Bloomberg HT'ye "kamu bankalarının son dönemdeki performansına bakınca sermayelerini eritecek işlemler yapıyorlar, yıllık yüzde 70'lere yaklaşan kredi büyümesinin getirdiği sermaye yeterliliği etkisi ve çok doğal olarak böyle dönemlerde batık kredilerin olağan dönemlere göre biraz fazla olması dolayısıyla krediyle büyüyen bankalarda sermaye ihtiyacı doğuyor. 21 milyar TL'lik sermaye hemen hemen 160 milyar TL civarında yeni kredi verme kabiliyeti anlamına gelir, bankalar sermayelerini hemen hemen 8 katına yakın kredi verme kaldıracı kullanırlar. Bu anlamda son dönemdeki kredi büyümesine iştirak ettikleri için zaten açıklanmış bir haberin realizasyonu oldu" şeklinde konuştu.

Garanti Yatırım Araştırma Birimi haberin, kamu bankalarının çekirdek sermayelerini desteklediği ve Borsa yatırımcısına
herhangi bir nakit ihtiyacı yaratmadığı için olumlu etki yaratacağını belirtti.

Alnus Yatırım Pazarlama Müdürü Soner Kuru ise sermaye artırımının hisselere olumlu yansıyacağını söyledi.