Advertisement

Akbank yılın ilk üç aylık dönemine ilişkin bilançosunu açıkladı. Buna göre banka ilk çeyrekte 1.31 milyar TL net kar elde etti. Bir önceki yılın aynı döneminde 1.41 milyar TL seviyesindeydi. Bankanın net karı çeyreklik yüzde 1, yıllık yüzde 7 geriledi.

Bankanın net faiz geliri ilk çeyrekte 4.98 milyar TL  seviyesinde gerçekleşerek bir önceki çeyreğe göre yüzde 8, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 48 arttı.

Akbank'ın ilk çeyrek karının beklentinin hafif altında kaldığı belirtilen İş Yatırım şirket raporuna göre banka, 2020 ile 2021 kar tahminlerini bir miktar aşağı çekti.

İş Yatırım "al" tavsiyesini korudu

Raporda düşük karlılığa ilişkin "Covid-19 salgınından sonra mevcut grup II ve III kredi karşılıklarının arttırılması, TL 250mn’luk serbest karşılık ayrılması ve Telekom kredisi (LYY) için geçen sene tüm yıl içim ayrılan karşılık kadar miktarın sadece ilk çeyrekte ayrılması (TL 871mn)" işaret edildi.

Karşılıkların normalize olması durumunda bankanın net karının 1.8 - 2.0 milyar TL olabileceği belirtilen İş Yatırım raporunda net faiz marjındaki 16 baz puan çeyreklik artışa dikkat çekildi. 

Bankanın yıılıklandırılmış öz kaynak karlılığının yüzde 10 seviyesinde gerçekleştiği belirten raporda, sene başında beklenen yüzde 14 - 15 aralığındaki hedefin büyük bir ihtimalle revize edileceği ifade edildi. Bununla birlikte kurum "al" tavsiyesini korurken piyasada "nötr" etki yapmasını bekledikleri belirtildi.

Garanti BBVA Yatırım zayıf kredi büyümesine dikkat çekti

Garanti BBVA Yatırım'ın araştırma raporunda "Açıklanan net kar, bizim beklentimiz olan 1,311mn TL ve piyasa beklentisi olan 1,338mn TL’ye paralel gerçekleşti. Banka net faiz marjı tarafında güçlü performans gösterdi. Risk maliyeti ise daha önce bütçelenen rakama paralel gelirken, banka ihtiyatlılık gereği 250mn TL ek karşılık ayırdı." dendi.

Kurum, "TL kredileri çeyreklik bazda yüzde 0.4 büyürken, yabancı para kredileri ise yüzde 5 küçüldü. TL tarafta büyümenin en büyük destekçisi çeyreklik bazda yüzde 14 büyüyen ihtiyaç kredileri oldu ancak aynı dönemde ticari krediler yüzde 3.3 daraldı." diyerek Akbank'ın zayıf kredi büyümesine dikkat çekti.

Ayrıca kurum, bankanın sermaye yeterlilik oranının çeyreklik bazda kur ve menkul kıymet değerlemesi kaynaklı olarak 0.9 puan azalarak yüzde 18.8 olduğuna dikkat çekti. Garanti BBVA Yatırım da "nötr" piyasa etkisi bekliyor.

"Beklentiye paralel net kar, güçlü karşılık ve sermaye tamponları"

Oyak Yatırım'ın notunda bankanın ilk çeyrekte 250 milyon TL karşılık ayırdığını, gelecek çeyreklerde karşılıkların artması ihtimaline karşı temkinli olduğu ve bilançoda ayrılan toplam karşılıkların 900 milyon TL'ye ulaştığına dikkat çekildi.

Net faiz marjının çeyreklik yüzde 7.6 ile beklentilerin biraz üzerinde arttığı belirtilen notta, beklentiye paralel gelen net kar, güçlü karşılık ve sermaye tamponlarının korunmasına dikkat çekilirken, çeyreklik yüzde 1.1 seviyesindeki (sektörün ortalaması yüzde 7 civarında) cansız kredi artışı işaret edildi.