Advertisement

ABD hükümeti koronavirüs salgınının ekonomiye olumsuz etkileri nedeniyle hazırladığı yaklaşık 1.2 trilyon dolarlık acil önlemler kapsamında vatandaşlara biner dolar vermeyi de planlıyor, ancak bazı analistler alınacak önlemlerin dünyanın en büyük ekonomisini daralmaktan kurtarmayacağını düşünüyor. 

Deutsche Bank Kıdemli Ekonomisti Matthew Luzzetti "ABD ekonomisinin karşı karşıya olduğu şokun büyüklüğüne bakılırsa bu paketle resesyondan kaçınılması kolay olmaz" yorumunu yaptı.

Yarım düzineden fazla kurum ülkede resesyon bekliyor. Pantheon Macroeconomics ve Oxford Economics Analistleri yılın ikinci çeyreğinde yüzde 10 civarında daralma bekliyor, bu tarihin en büyük daralması olabilir. Bazı ekonomistler de Şubat ayında perakende satışların düşmesi ve şirketlerin personel azaltmasıyla resesyonun başladığını belirtiyor.

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin koronavirüs etkisiyle ülkede işsizlik oranının yüzde 20'ye yükselebileceğini belirtmişti.

Ekonomi Politikaları Enstitüsü araştırma direktörü Josh Bivens "Mali teşvikler iyi bir başlangıç ancak daha fazlası olmalı. Bin dolarlık yardım planı yeterli değil. Vürüsü önlemek için uygulanan sosyal mesafe ve birçok perakende sektörü ile restoranın bu kapsamda kapatılmasıyla GSYH'de ve istihdamda daralma kaçınılmaz. Ayrıca halkın bu para yardımını alması hemen harcayacakları anlamına da gelmiyor" yorumunu yaptı.