Advertisement

HANDE BERKTAN

Volkswagen'den yapılan açıklamada, iki şirketin pil hücresi ve sistem üreticileri için entegre pil üretim sistemleri ve bakım desteği sağlamayı hedefledikleri belirtildi.

Volkswagen ile Bosch ortak girişiminin, VW'nun 2030 yılına kadar altı fabrika kurma hedefine ulaşmasına yardımcı olması bekleniyor. Ortak girişim aynı zamanda Avrupa'daki diğer fabrikalara da tedarik sağlaması bekleniyor. Her iki şirket tarafından ortak girişimin finansal büyüklüğünün bilgisi verilmedi.

''Avrupa, küresel akü santrali olma yolunda eşsiz bir fırsata sahip''

Otomobil üreticileri önümüzdeki birkaç yıl içinde milyonlarca elektrikli araç teslim etmek için her zamankinden daha fazla iddialı hedefler belirlerken, pil kaynaklarını yurtdışından almaya daha az bağımlı hale gelmek için yatırımlarını da bir yandan hızlandırıyor.

VW Yönetim Kurulu Üyesi Thomas Schmall yaptığı açıklamada, “Avrupa önümüzdeki yıllarda küresel bir akü santrali olma yolunda eşsiz bir şansa sahip. Volkswagen, Bosch ile beraber Avrupa'daki bu milyarlarca euroluk sektörü şekillendirmek için önemli bir adım attı.” dedi.

Ortak girişimin imzaları Volkswagen YKÜ.Thomas Schmall ile Bosch Üretim ve Teknolojilerden Sorumlu Yönetim Kurulu Başkanı Rolf Najork tarafından atıldı.

Hatırlanacağı üzere Amerikan elektrikli araç devi Tesla'da Berlin'de Model Y araçlarını inşa etmek için 300 hektarlık alanda 50 GWh kapasiteli bir pil tesisi kurmaya hazırlanıyor. Ancak, üretime başlamak için bölgesel otoritelerin onayı beklenmekte.

Volkswagen'in Salzgitter'deki fabrikasının 40 GWh üretmesi planlanıyor.