Advertisement
HABERLER ABONE OL

Bloomberg HT Araştırma

Cuma günü Blackrock, Wells Fargo, JP Morgan ve Citi Group 2021 yılının karnesini açıklayacak. Akabinde 18 Ocak Salı günü Goldman Sachs, Çarşamba günü Bank Of America ve Morgan Stanley’in finansallarını paylaşması bekleniyor. Pandemi dönemi ve sonrasında merkez bankalarının aksiyonları, tüketici alışkanlıklarının değişmesi ve finansal şoklar dünya genelinde sanayi ve finans sektörü arasında ayrışmalara neden oldu. Teknoloji devleri ve büyük sanayi firmaları rekor cirolara ulaşırken, değerlemeleri tarihinin en yüksek seviyelerine çıktı. Son dönemde artan enflasyon ortamı ile birlikte başta FED olmak üzere küresel merkez bankalarının gevşek para politikasından dönmeye başladığı noktada finans sektörünün bundan nasıl etkileneceği en önemli başlıklar arasında yer alıyor.

2021 yılının son çeyreğine yönelik bankaların açıklayacakları finansallarda sadece geride kalan dönem değil ayrıca 2022 yılına dair beklentileri de büyük önem sarf ediyor. Mevcut beklentilerde 2022 yılında FED’den iki faiz artırımına garanti gözüyle bakılırken, bazı kurumlar dört faiz artırımı yönünde tahminlerini paylaşıyor. FED’in faiz artırımının başlayacağı, hatta bilanço daraltmanın konuşulduğu ortamda ABD’li dev bankaların kredi büyümesinden pozitif etkilenmesi bekleniyor. 2021 yılının son çeyreğinde ise ABD’li bankaların bilançolarında pozitif seyrin sürmesi analist tahminlerinde yer alıyor. Kalem bazlı bilanço detaylarına inildiğinde; ticari ve endüstriyel kredi büyümeleri için son çeyrekte güçlü büyüme bekleniyor. FED’den alınan verilere istinaden son çeyrekte çeyreksel bazda yüzde 6,3 artan büyüme 2008 global krizden sonra en yüksek seyre işaret ediyor. Çekirdek net faiz marjı gelirinde ve net faiz marjında iyileşmenin sürmesi tahmin ediliyor. Faiz dışı gelir kalemlerinde ayrışmalar öne çıkarken; son çeyrekteki tatil dönemlerinden ötürü kart ücreti tarafında yüksek tablo öne çıkabilir. Yatırım bankacılığı ve varlık yönetimi kalemlerinin de bilançoyu desteklemesi beklenebilir. Bilançoda görece zayıf gelebilecek kalemler ise; trading geliri, mevduat hizmeti ücreti olması bekleniyor. Faiz dışı bazı giderlerde artış, güçlü kredi kalitesi fakat yüksek kredi provisyonları öne çıkması tahmin ediliyor.

2021 yılının son çeyreğinde tahmini hisse başı karlılıklarda hem çeyreksel, hem de geçen yıla kıyasla artış gerçekleşmesi beklenen bankalar; Blackrock, Wells Fargo, JP Morgan, Bank of America ve Morgan Stanley olurken, sadece Citi Group’ta zayıf performans bekleniyor. 12 aylık tahmini temettü verimlilikleri incelendiğinde, yüzde 3,3 temettü verimi ile Citi Group yer alıyor. Bu kalemde en zayıf performans yüzde 1,6 ile Wells Fargo’da bulunuyor. KBW endeksi ile rölatif getirisi kıyaslandığında son 1 yıllık süre zarfında en zayıf performans yüzde 36 (KBW Bankacılık endeksi – Citi Group Hissesi) Citi Group listenin en üstünde iken, en iyi performans yüzde 31 KBW Bankacılık endeksini yenen Wells Fargo’nun elinde bulunuyor.