Advertisement

Çin'in üst düzey liderleri virüs salgını ile mücadele eden ekonominin daha fazla odağa alınacağına yönelik sinyal vererek para politikası ve mali politikada daha esnek olunacağını söylediler.

21 Şubat'ta gerçekleştirilen ve Xi Jinping tarafından liderlik edilen Politbüro toplantısından sonra yapılan açıklamaya göre, mali politika daha proaktif olacak.

Başkan Yardımcısı Liu Guoqiang, ayrı bir açıklamada, Merkez Bankası'nın bazı ticari kredi rezervlerinin bir kısmı ile ekonomiye uzun vadeli finansman sağlayacağını ve gösterge mevduat oranını uygun bir zamanda ayarlamayı düşüneceğini söyledi.

Koronavirüs, milyonlarca insanı evden çıkamamasına sebep oldu ve işten uzak kalınmasına sebep oldu. Bu durum, askıya alınan veya sınırlı operasyonları olan büyük ve küçük işletmeleri etkiledi. Salgın, halihazırda otuz yılın en yavaş ekonomik büyümesini kaydeden Çin ekonomisi üzerinde ağırlık oluşturmaya devam ederken derecelendirme şirketi S&P Global, uzun süren bir halk sağlığı krizinin Çin bankacılık sistemindeki kötü kredi oranının üç kattan fazla olabileceğine dair uyarıda bulunuyor.