Advertisement

HANDE BERKTAN

Tüketici elektroniğinde dünyanın önde gelen şirketlerinden Çinli Xiaomi, insan duygularını okuyan robot üretti.

Kendi geliştirdiği bir Mi-Sense derinlik görüş modülü ile donatılmış ve bir AI etkileşim algoritması ile birleştirilmiş CyberOne, 3B alanı algılamanın yanı sıra bireyleri, jestleri ve ifadeleri tanıyarak çevresini yalnızca görmesini değil, aynı zamanda işlemesini de sağlama yetkinliğine sahip.

Dünya ile iletişim kurmak için CyberOne, kendi geliştirdiği bir MiAI ortam semantik tanıma motoru ve bir MiAI sesli duygu tanımlama motoru ile donatıldı. 85 tür çevresel sesi ve 45 insan duygularının sınıflandırmasını tanımasını sağlayan özelliklere sahip olan insansı robot Pekin’de düzenlenen büyük bir lansmanla tanıtıldı. CyberOne, mutluluğu algılayabilir ve hatta kullanıcıyı üzüntü zamanlarında rahatlatabilir. Tüm bu özellikler, gerçek zamanlı etkileşimli bilgileri görüntülemek için kavisli bir OLED modülüyle eşleştirilmiş CyberOne'ın işlem birimlerine entegre edilmiş.

Pekin'de büyük lansman etkinliğinde Xiaomi, sahneyi CyberOne'a devrederek katlanabilir akıllı telefonunun tanıtımını yaptı. İki ayaklı insansı robot, Xiaomi CEO’su Lei Jun'a sahnede katıldı, CEO'yu selamladı ve ona uzun saplı bir çiçek verdikten sonra yeni katlanabilir akıllı telefona dair CEO Lei Jun ile sohbet etti.

CEO Lei Jun insansı robot teknolojileri yatırımına dair "CyberOne'ın yapay zeka ve mekanik yeteneklerinin tamamı Xiaomi Robotics Lab tarafından kendi kendine geliştirildi. Yazılım, donanım ve algoritma inovasyonu dahil olmak üzere çeşitli alanları kapsayan Ar-Ge'ye büyük bir yatırım yaptık.” açıklamasını yaptı.