Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Yapay zeka konusundaki gelişmelerle Oracle hisselerinde bu yıl yaşanan yüzde 42'lik yükselişle birlikte Oracle kurucusu Larry Ellison'un serveti, Microsoft'un kurucusu Bill Gates'i geride bıraktı.

Bloomberg Milyarderler Endeksi'ne göre 78 yaşındaki Ellison'un net serveti 129,9 milyar dolara ulaştı ve Ellison dünyanın en zengin 4. insanı oldu.

Ellison böylece en zenginler sıralamasında 129,1 milyar dolarlık servete sahip olan Bill Gates'i de ilk kez geride bıraktı.

Yatırımcıların yapay zekaya olan ilgisi ve teknoloji hisselerinde yaşanan ralliyle Oracle hisseleri bu yıl yüzde 42 yükseldi ve Pazartesi günü 116,43 dolarla rekor seviyeye ulaştı.

Ellison'un net serveti bu sene yaklaşık 38 milyar dolar artarken Bill Gates'in serveti aynı dönemde 19,9 milyar dolar artış kaydetti.

Yapay zeka konusundaki gelişmelerin etkilediği tek teknoloji şirketi Oracle değil. Yapay zeka konusunda attığı adımlarla Google'ın kurucu ortakları Sergey Brinn ve Larry Page servetlerine 18 milyar dolar eklerken Nividia'nın kurucu ortağı Jensen Huang'ın serveti ise 2023'te ikiye katladı ve Bloomberg'in 'Dünyanın en zengin 500 insanı' listesinin en büyük kazananı oldu.

Yatırımcılar, yapay zekanın geliştirilmesinde kullanılan çip ve depolama ürünlerine olan talebin artması sonrası, Nvidia, Oracle ve TSMC gibi teknoloji şirketlerinin hisse senetlerine rağbet göstermeye başladı.

Taiwan Semiconductor Manufacturing Co., yatırımcıların yapay zeka çalışmalarında artış beklemesinin etkisiyle 500 milyar dolarlık piyasa değerine yeniden ulaştı.

Tayvan merkezli TSMC, Kovid-19 sonrası çip krizinin sona yaklaştığına dair umutların da etkisiyle Salı günü yüzde 3'ten fazla değer kazandı. Böylelikle şirketin 2023 yılındaki kazancı yüzde 32'ye yükseldi. Yaşanan son gelişmelerle, Asya'nın en değerli şirketi, dünyanın en değerli 10 şirketi arasındaki konumunu sağlamlaştırdı.

Morgan Stanley bu hafta TSMC hakkında yayımladığı notta, enerji verimli ve düşük maliyetli yapay zeka özel çip tasarımlarına yönelik artan talebi göstererek, şirketin fiyat hedefini yükseltti. Analistler söz konusu notta, "Teknoloji liderliği göz önüne alındığında, TSMC'yi gelecekteki yapay zeka ürünlerinin kilit bir tedarikçisi olarak görüyoruz." ifadelerini kullandı.

Öte yandan TSMC, yapay zekanın piyasaya sürülmesinde kendi potansiyel rolünü öne sürerken, hala gelirinin önemli bir bölümünü oluşturan akıllı telefon pazarının görünümü konusunda temkinli olduğunu belirtmişti. Tüketicilerin ve şirketlerin elektronik harcamalarını kısmasının ardından şirketin aylık geliri Mayıs ayında düşüş göstermişti.