Advertisement
HABERLER ABONE OL

Yapı Kredi'nin yılın ilk 3 ayında, net kârı, 1,45 milyar lira olarak gerçekleşti. Bloomberg'in derlediği analist beklentilerine göre ilk çeyrek kârının 1,35 milyar TL olması bekleniyordu.

Bankanın birinci çeyrekteki net faiz gelirleri geçen yılın aynı döneminde göre yüzde 6,5 düşüşle 3.71 milyar TL olurken, net ücret ve komisyon gelirleri ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 16 artışla 1,65 milyar TL olarak gerçekleşti.

Yapı Kredi CEO'su Gökhan Erün, şu değerlendirmede bulundu: "Pandemi etkisinin sürdüğü 2021 yılının ilk üç ayında da sağladığımız 421,5 milyar TL'lik kaynakla ülkemiz ekonomisi ve insanına finansal anlamda verdiğimiz desteği artırdık. Pandeminin yarattığı tüm belirsizliklere rağmen, aktif büyüklüğümüzü yüzde 23 büyüterek 534,7 milyar TL'ye yükseltmeyi başardık. Öte yandan, nakdi kredilerde pazar payımız özel bankalar arasında yüzde 16,6 olurken, müşteri mevduatında yüzde 15,2 olarak gerçekleşti. Yine bu dönemde, nakdi kredi hacmimiz yüzde 26'lık artışla 305,4 milyar TL oldu. Bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da müşteri odaklı hizmet ve toplumsal sorumluluk anlayışımızla ülkemize ve toplumumuza katkı sağlamayı sürdüreceğiz."