Advertisement

Bloomberg HT’ye konuk olan İstanbul Altın Rafinerisi CEO'su Ayşen Esen, altın ithalatına ilişkin getirilen düzenlemelerin sektöre yansımasını değerlendirdi.

Esen, Türkiye’nin altın sektöründe dünya genelinde çok önemi bir yeri olduğunu ve ülkenin jeopolitik konumunun lojistik açıdan avantaj sağladığını söyledi. “Son 10 yıla baktığımızda Türkiye’nin altın ithalat ve ihracatı her zaman için belirli bir dengedeydi.” diyen Esen, gümrükte yapılan düzenlemelerle altın ithalatı ve üretiminin durduğunu söyledi.

Esen, “Yapılan düzenlemeler bir amaca hizmet etmek isterken, bir yandan işlemleri durdurdu ve ihracatın önünü kesti.” dedi. altında ayar kontrollerine standart getirilmesi için işlemlerin darphanede yapılması istenmesinin sektörü etkilediğini söyleyen Esen, “Tek bir darphane, bir günde yapılan ithalat sayısına yetmez oldu. Geçmişte bir malı işleyip ihraç etmemiz 3 gün sürerken, bu süre 15 güne çıktı. Bu durum da, Türkiye’nin dünyada kredibilitesini ve talebini etkileyen bir unsurdur. Bunun sıkıntılı bir yere gideceğini düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.