Advertisement

Haftanın ilk işlem gününü 7.8540 seviyesinden kapatan Dolar/TL kurunda bugün sakin bir seyir hakim.

Geçen haftayı 7.8452 seviyesinden tamamlayan kur bu hafta da bu seviyeler civarında seyrediyor. Dolar/TL TSİ 09.30'da 7.8601'den işlem gördü. Euro/TL 9.5517'den alıcı buldu. Kur sepeti 8.7066 oldu. Doların önemli paralar karşısındaki değerini ölçen Bloomberg Dolar Spot Endeksi (BBDXY) bugün hafifçe yükseldi.

Kamuoyunun odaklandığı önemli konulardan biri ABD'nin Türkiye'ye yönelik yaptırım kararı. ABD, Rusya'dan S-400 sistemlerinin alımı nedeniyle Türkiye'ye bazı yaptırımlar uygulama kararı aldı.

Buna göre Savunma Sanayi Başkanlığı ABD'den ihracat lisansı alamayacak ve ABD'li ve uluslararası finans kuruluşlarından kredi alamayacak. Ayrıca yaptırım listesinde Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir'in yanı sıra, bazı Türk vatandaşları da yer aldı.

Yurt içinde takip edilecek veriler tarafında bugün 10.00'da konut satış verileri, 11.00'de ise bütçe dengesi açıklanacak.

Ayrıca Pegasus Hava Taşımacılığı'nın yolcu sayısı Kasım'da yıllık yüzde 47 düştü. Daha önce yapılan bir açıklamaya göre THY'nin yolcu sayısındaki yıllık düşüş aynı dönemde yüzde 65 oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından dün açıklanan sanayi üretim endeksine göre sanayi üretimi Ekim'de yıllık yüzde 10.2 arttı. Aylık bazda bakıldığında ise artış yüzde 1.1 olarak kaydedildi.