Advertisement

Almanya Anayasa Mahkemesindeki bir yargıcın aktardıklarına göre, Avrupa Merkez Bankasının varlık alım programına Almanya’nın dahil olup olmayacağı Bundesbank’ın kararına bırakıldı.

Almanya Anayasa Mahkemesi mayıs ayında aldığı bir kararla AMB’nin varlık alım programıyla yetki sınırlarını aştığına hükmetmiş, programın orantılı bir şekilde uygulanacağı üç ay içerisinde kanıtlanamazsa Bundesbank’ın programdan çıkması gerektiğini belirtmişti.

En son yapılan açıklamada ise mahkemenin program konusunda alınacak kararda rol almayacağı, bu kararın tamamen Bundesbank’a bırakılacağı belirtildi.

Bu karar değişikliğinin en büyük sebeplerinden biriyse AB destekçisi yeşiller partisi tarafından aday gösterilen yargıç Astrid Wallrabenstein oldu. Mahkeme Başkanı Andreas Vosskuhle’nin görev süresinin dolmasıyla başkan olan Stephen Harbarth’ın yerine gelen Wallrabenstein mahkemenin AB destekçisi görüntüsünü de pekiştirdi.

Anayasa Mahkemesi toplamda her birinde 8 yargıç olması koşuluyla 2 senatodan oluşuyor ve bu senatolar farklı konular üzerine çalışıyor. Wallrabenstein ise 5 Mayıs’ta AMB’ye karşı karar alan senatoya katıldı.

Varlık programına karşı olan kararı 7’ye 1 oy oranıyla geçirmelerine rağmen Wallrabenstein senato üzerinde etkili olmuşa benziyor ki son sözü Bundesbank’a bırakma kararında uzlaşıya varmışlar. Wallrabenstein’ın üyeliğini önemli kılan bir diğer tarafsa yeşiller partisi tarafından aday gösterilip ikinci senatoya girebilen ilk yargıç olması.

Varlık Alım Programı Nasıl Başladı

Avrupa Merkez Bankası koronavirüs tedbirleri kapsamında Avrupa ekonomilerini korumak için mart ayı ortasında 750 milyar euroluk bir varlık alım programı başlatacağını duyurmuştu.

Kamuyu ve özel sektörü desteklemeyi amaçlayan programın 2020 sonuna kadar devam edeceği öngörülüyordu. AB üye ülkelerinin merkez bankalarının katılımıyla gerçekleştirilecek programda bankaların orantılı bir şekilde varlık alımlarına katılması planlanıyordu.

Pandemi Acil Alım Programı (PEPP) ismiyle başlayan program Paskalya bayramına kadar haftalık 20-30 milyar Euro civarında varlık alımı gerçekleştiriyordu. Paskalya’dan sonraysa AMB varlık alımlarının hızını azaltmayı düşündüklerini açıkladı.

Alman Anayasa Mahkemesinin kararı da bunları takiben mayıs ayı başında gelmişti. AMB’nin yetkilerini gözden geçiren mahkeme, programın orantılı bir şekilde gerçekleşmediğini söylemiş AMB’nin tersini kanıtlamadığı takdirde Bundesbank’ın programdan çıkmasını talep etmişti.

Erol Oytun ERCAN