Advertisement

Trilyonlarca doları yöneten yatırımcı grupları özel sermayenin toparlanma sürecinde etkin rol oynayacağını düşünüyor fakat yatırımcıların karbon salınımını azaltacak uzun vadeli politikalara ihtiyacı olduğunu da vurguluyorlar.

“İklim sorunlarını arttırabilecek toparlanma planları yatırımcıları zor durumda bırakacaktır” diyen gruplar, böyle bir toparlanmanın ulusal ekonomileri finansal, sosyal ve sağlığı etkileyen risklere karşı savunmasız bırakacağını da belirtti.

BlackRock’ı içerisinde barındıran, İklim Değişikliği Kurumsal Yatırımcılar Grubunun da üyesi olduğu grup açıklamasında “Hükümetler kısa vadeli ve karbon salınımı yoğun projelerden kaçınmalı” diye uyardı.

Gruba göre, toparlanma bütçesi en iyi şekilde sürdürülebilir bir altyapı kurulumunda ve takiben istihdam yaratılmasında kullanılabilir, böyle bir kullanım planı enerji, inşaat ve ulaşım gibi çeşitli sektörlerin sıfır karbon salınımı hedeflerine ulaşmasına da yardımcı olabilir.

Bu bildiriyi imzalayanlar arasında, Investor Agenda bünyesindeki Principles for Responsible Investment, Ceres, CDP, Investor Group on Climate Change, Asia Investor Group on Climate Change ve UNEP Finance Initiative yer alıyor.

Bildiriyi takiben IMF Başkanı Kristaline Georgieva ve Şansölye Angela Merkel’den de yeşil toparlanmayı ön plana çıkaran açıklamalar geldi.