Advertisement

Hazine Bakanı Janet Yellen, Salı günü internette yayımlanan bir röportajda ABD ekonomisinin yüksek hükümet harcamaları nedeniyle aşırı ısınmasını önlemek için faiz oranlarının ılımlı bir şekilde artması gerekebileceğini söyledi.

Yellen'ın açıklamalarının ardından hisse senetleri kayıplarını artırırken dolar yükseliş kaydetti.

Yellen’in açıklamalarının, Başkan Joe Biden’ın teklif ettiği ve yasalaştırdığı hükümet harcamalarının fiyat baskısında bir artışa yol açıp açmayacağı konusundaki bir tartışmanın ortasında gelmesi ayrıca önemli oldu.Yetkililer ise, politika yapıcıların böylesi bir sonucun önüne geçmesi gereken araçlar göz önüne alındığında, enflasyonun zarar verici hızlanmasına ilişkin çok az endişe duyulması gerektiğini belirttiler.

Yellen ayrıca, "Bunlar ekonomimizin rekabetçi ve üretken olması için ihtiyaç duyduğu yatırımlar ve bence bu yatırımlar sayesinde ekonomimiz daha hızlı büyüyecek" ifadelerini kullandı.

Biden yönetimi, Kovid-19 salgınının etkisiyle mücadele etmek için Mart ayından itibaren ekonomiye pompaladığı 1,9 trilyon dolara ek olarak toplam 4 trilyon dolarlık ek harcama paketi önermişti. Yellen, bu durumla ilgili olarak da "Bunun ekonomi üzerinde talep etkisi var ama gerçekten ekonomi üzerinde önemli arz etkileri olacak" şeklinde konuştu.