Advertisement

ABD ile Çin'in, Washington'ın belirlediği bir aylık süre içerisinde uzlaşmaya varamayacakları endişeleri Japon Yeni ve Hazine tahvillerindeki yükselişi destekledi.

Dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki ticaret anlaşmazlığı risk iştahını azaltarak güvenli varlıklara yönelik talebi artırıyor.

Singapur'da Standard Chartered Bank makro stratejisti Mayank Mishra, “Çin'in devlet medyasında bazı haberlerin daha sert bir duruş benimsenmesi gerektiğini belirtmesi sonrasında piyasalar, ABD – Çin müzakereleri konusunda daha az iyimser. ABD – Çin ticaret gerginliğinin uzaması riski kısa vadede dolar/yen paritesi üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturabilir.” dedi.

Dolar/yen geçtiğimiz hafta yüzde 1 gerilemesinin ardından Pazartesi günü TSİ 09:15'te yüzde 0.22 ekside 109.71 seviyesinden işlem gördü.

ABD Başkanı Donald Trump, Pekin'e ticaret anlaşmasını imzalaması için bir ay süre tanıyarak aksi durumda tüm Çin ithalatının vergi uygulamasıyla karşı karşıya kalacağı uyarısında bulundu. ABD yönetimi, 200 milyar dolarlık Çin malına yönelik yüzde 10'luk gümrük vergisini yüzde 25'e çıkardı. Çin, uygulamanın ardından karşı tedbir alacağını açıkladı.

ABD 10 yıllıklarının faizi 3 baz puan düşerek yüzde 2.44 seviyesine geriledi. Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.2 yükseldi.

Kapat